Πέρασε αλώβητη από την Ιταλία και περιμένει τον Ολυμπιακό η Εφές

printscreen

Sportal newsroom 00:47 - 26.11.2022 / Ανανεώθηκε: 00:48 - 26.11.2022

Οι πρωταθλητές Ευρώπης μετά τη Μιλάνο νίκησαν και την Μπολόνια (80-85) και ανέβηκαν για πρώτη φορά φέτος στην οκτάδα της Euroleague.

Αυτή ήταν η τρίτη σερί νίκη τους και την έφεραν στο 5-5 και την έβδομη θέση της κατάταξης, μια εβδομάδα πριν να υποδεχθεί τον Ολυμπιακό στην Κωνσταντινούπολη.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Εφές πήγε αποφασισμένη να κάνει το 2/2 στην Ιταλία και ξεκίνησε καλά τον αγώνα, έχοντας μια διαφορά τριών με πέντε πόντων στα πρώτα εξίμιση λεπτά. Παρ' όλα αυτά οι Ιταλοί έπαιξαν καλή άμυνα στο τέλος του α' δεκαλέπτου και μετέτρεψαν το εις βάρος τους 10-15 σε 18-19 στο τέλος του δεκαλέπτου χάρη στην ευστοχία της στα δίποντα (8/9).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μας προετοίμασαν για ντέρμπι. Η εναλλαγή στο σκορ όμως κράτησε μέχρι το 15' (26-25) και κάπου εκεί η Εφές με κορυφαίο τον Κλάιμπερν ξέφυγε αρχικά με πέντε πόντους (31-36), ενώ έκλεισε το ημίχρονο στο +6 (34-40)

Η ομάδα του Αταμάν πάτησε λίγο το γκάζι στο γ' δεκάλεπτο και ανέβασε σε διψήφιο αριθμό το προβάδισμά της (53-63), με τον Μπομπουά να αναλαμβάνει τον ρόλο του οδηγού, όμως η Βίρτους δεν ήταν ακόμα έτοιμη να παραδοθεί. Οι Τούρκοι έκαναν στο πρώτο τρίλεπτο του δεκαλέπτου το 72-60, όμως κάπου εκεί η Μπολόνια ανέβασε κι αυτή στροφές και κατάφερε να επιστρέψει στον αγώνα. Όμως μια κακή στιγμή του Τεόντοσιτς άλλαξε τη ροή του αγώνα, αφού όταν οι γηπεδούχοι μείωσαν στους πέντε (69-75), έκανε αντιαθλητικό φάουλ και δέχτηκε και τεχνική ποινή για διαμαρτυρία. Ο Σέρβος πέρασε στα αποδυτήρια, οι πρωταθλητές Ευρώπης πήραν ξανά διαφορά και ψυχολογία και ενώ όλα έδειχναν ότι ο αγώνας τελείωσε, οι Ιταλοί έκαναν την ύστατη προσπάθεια. Όμως στο 80-83, μια κακή επιλογή του Κορντινιέ στα 7'', έδωσε τη νίκη στην Εφές.

Ο MVP

Μπομπουά πέρα από τους 19 του πόντους, πήρε 8 ριμπάουντ και ήταν ψύχραιμος όταν η Εφές πήγαινε στις βολές.

Το κλειδί του αγώνα
Η ομάδα του Αταμάν αν και στην τρίτη περίδο είχε χτίσει μια διαφορά δέκα πόντων, κινδύνεψε στα τελευταία λεπτά από το πάθος των γηπεδούχων και ήταν τυχερή που ο Τεόντοσιτς έκανε μια αψυχολόγητη κίνηση χαρίζοντας τέσσερις βολές στους φιλοξενούμενους, σε ένα διάστημα που η Βίρτους είχε το μομέντουμ και ψαλίδιζε τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα 18-19, 33-40, 53-63, 80-85

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Σκαριόλο): Κορντινιέ 5 (1/6 σουτ), Παγιόλα 5 (1), Μπακό 1, Τζαϊτέ 5, Λούντμπεργκ 22 (8/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Χάκετ 6 (1), Μίκι 15 (6/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γουίμς, Οτζελέγε 15 (3/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τεόντοσιτς 6 (2/8 σουτ, 2/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Μπομπουά 19 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 8/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπράιαντ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές), Κλάιμπερν 21 (5/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τέιλορ, Πλάις 9 (1), Μίτσιτς 12 (2/4 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 7 λάθη), Εμπαγέ 11 (3), Πολονάρα 2, Ζίζιτς 3, Ντάνστον