Σπουδαία νίκη για την Γκάνα και βήμα πρόκρισης, δύσκολα τα πράγματα για τη Νότια Κορέα

Ο Σαλισού ανοίγει το σκορ για την Γκάνα

Σαλισού/Ⓒ Intime

Ελένη Ανδρικοπούλου 17:07 - 28.11.2022 / Ανανεώθηκε: 17:30 - 28.11.2022

Η Γκάνα με δύο τέρματα του Κούντους και ένα του Σαλισού επικράτησε της Νότιας Κορέας με 3-2 (δύο γκολ ο Τσο) και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο Μουντιάλ 2022. Αγωνίστηκαν ο Χουάνγκ Ιν - Μπεόμ και ο Ουί - Τζο Χουάνγκ του Ολυμπιακού.

Τους πρώτους της βαθμούς και την πρώτη της νίκη στο Μουντιάλ 2022 πανηγύρισε η Γκάνα. Οι Αφρικανοί μετά από ένα συγκλονιστικό ματς επικράτησαν της Νότιας Κορέας με 3-2 και έκαναν βήμα πρόκρισης στους «16» της διοργάνωσης. Δύο γκολ πέτυχε ο Κούντους και ένα ο Σαλισού για τους νικητές, δύο τέρματα από τον Τσο για τους ηττημένους.

Η Νότια Κορέα μπήκε καλύτερα στον αγώνα, όμως η Γκάνα μέσα σε 10 λεπτά έχοντας στην ουσία δύο κλασικές ευκαιρίες κατάφερε να πάρει το προβάδισμα. Σαλισού και Κούντους (24',34') έβαλαν μπροστά στο σκορ τους Αφρικανούς. Η Νότια Κορέα πήγε στην ανάπαυλα χωρίς να έχει καταφέρει να δημιουργήσει κάποια καλή ευκαιρία και προσπαθούσε να απειλήσει με σέντρες και κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γκάνα μπήκε με όρεξη και διάθεση. Σειρά όμως είχε η Νότια Κορέα να σκοράρει αν και δεν είχε μπει καλά στο δεύτερο μέρος. Δύο γκολμ του Τσο (58',61') έφεραν το ματς στα ίσα. Στο 68ο λεπτό ο Κούντους χτύπησε ξανά. Με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους τυπικά φιλοξενούμενους. Η Νότια Κορέα προσπάθησε να ισοφαρίσει στον εναπομείναντα χρόνο αλλά ο Ζίγκι έσωσε την ομάδα του και με τις καίριες επεμβάσεις του της χάρισε τη νίκη. Τρεις βαθμοί για τη Γκάνα, στον ένα βαθμό έμεινε η Νότια Κορέα.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Γκάνα κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ και τις 3 ευκαιρίες που είχε στο στόχο και να πάρει μία πολύ σημαντική νίκη.

MVP: Από κοινού θα μοιραστούν το βραβείο του MVP ο σκόρερ των δύο τερμάτων για την Γκάνα, Κούντους, με τον τερματοφύλακα τον Αφρικανών, Λόρενς Άτι-Ζίγκι, ο οποίος με σπουδαίες επεμβάσεις έσωσε την ομάδα του από την ισοφάριση.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Τα 12.03 χιλιόμετρα που έτρεξε ο Σάλις Αμπντούλ Σαμέντ και βοήθησε την Γκάνα στο να πάρει μία σπουδαία νίκη.

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ: Την τρίτη και τελευταία αγωνιστική του ομίλου η Γκάνα θα αντιμετωπίσει την Ουρουγουάη (2/12, 17:00) και η Νότια Κορέα την Πορτογαλία