Με επική ανατροπή πήρε το ντέρμπι ο Παναθηναϊκός κόντρα στον Ολυμπιακό

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού πανηγυρίζουν τη νίκη τους κόντρα στον Ολυμπιακό

Βόλεϊ Παναθηναϊκός/ⒸIntime

Sportal newsroom 00:10 - 27.11.2022 / Ανανεώθηκε: 10:49 - 27.11.2022

Το πίστεψε, το γύρισε και νίκησε! Αν και βρέθηκε πίσω με 2-0 σετ, ο Παναθηναϊκός επικράτησε εντός έδρας του Ολυμπιακού με 3-2 (22-25, 24-26, 25-22, 25-22, 15-10) για την 6η αγωνιστική της Volley League και έσπασε το αήττητο των «ερυθρόλευκων».

Είναι πρωταθλητής για κάποιο λόγο και αυτό απέδειξε ο Παναθηναϊκός κόντρα στον Ολυμπιακό για την 6η αγωνιστική της Volley League. Οι «πρασινοι» αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0 σετ μέσα στην έδρα τους, κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και να πάρουν τη νίκη (3-2), έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γίρι Κόβαρ.

Με αυτή την επικράτηση, το αήττητο των «ερυθρολεύκων» είναι παρελθόν και ο Παναθηναϊκός μείωσε τη διαφορά στους τρεις βαθμούς από την κορυφή, που βρίσκονται μαζί Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ.

Το ματς

Καλύτερα μπήκε στην αναμέτρηση ο Ολυμπιακός, καθώς στο πρώτο σετ δεν άφησε περιθώριο αμφισβήτησης στους γηπεδούχους, φτάνοντας στο 0-1. Μεγάλο όπλο των φιλοξενούμενων ήταν το σερβίς από τους Παγένκ και Ιντάλγκο, οι οποίοι έδωσαν ένα σημαντικό προβάδισμα (12-17) σε ένα καίριο σημείο του πρώτου σετ. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να βγάλει αντίδραση και να μειώσει μέχρι και στο 22-24, αλλά ο Κόβαρ έκανε λάθος στο σερβίς με το 0-1 να είναι γεγονός.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε να μπαίνει καλύτερα στις απαιτήσεις του αγώνα στο δεύτερο σετ και πήρε προβάδισμα τριών πόντων (9-6), αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να επιστρέψει δείχνοντας ότι είναι σε καλή κατάσταση και ισοφάρισε σε 13-13, δημιουργώντας ένα πολυ ισχυρό μομέντουμ, που μάλιστα τον έφερε μπροστά στο σκορ με 17-21. Ωστόσο, ο Παναθηναίκός με εκπληκτικό 5-0 μετέτρεψε το 19-22 σε 24-22, αγκαλιάζοντας το 1-1, με τον Ολυμπιακό όμως να μην λέει την τελευταία του λέξη. Λάθος σερβίς του Φράγκου και δύο μπλοκ χάρισαν το δεύτερο σετ στους «ερυθρόλευκους» με 24-26.

Με την πλάτη στον τοίχο ο Παναθηναϊκός αντιλήφθηκε ότι πρέπει να ρισκάρει κι αυτό έκανε, πιέζοντας πολύ περισσότερο στο σερβίς και φτάνοντας σε ένα προβάδισμα πέντε πόντων με 12-7. Παρά το γεγονός ότι οι Πειραιώτες μείωσαν σε 16-14, ο Παναθηναϊκός είχε γενικότερα τον έλεγχο του σετ φτάνοντας και στο 22-16, με τους φιλοξενούμενους να υποπίπτουν και σε λάθη κι ετσι έγινε το 25-22.

Από το τέταρτο σετ και μετά, οι γηπεδούχοι είδαν και τον Κόβαρ να ανεβάζει ακόμα περισσότερο την απόδοσή του, αλλά ο Ολυμπιακός έδειξε να είναι πιο κοντά στο 1-3, παρά ο Παναθηναϊκός στο 2-2. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι «ερυθρόλευκοι» είχαν το προβάδισμα με 17-19, αλλά το «τριφύλλι» με τρεις αναπάντητους πόντους (20-19) πήραν το μομέντουμ και μετά το 22-22 έφτασαν στο 25-22 χάρη στις επιθέσεις του Κόβαρ και του Ερνάντες.

Με την ψυχολογία στα ύψη από την επιστροφή του στο ματς, ο Παναθηναϊκός έθεσε απολύτως τους δικούς του όρους στο τάι-μπρέικ παίρνοντας προβάδισμα με 6-2, αν και πάλι ο Ολυμπιακός είχε τις απαντήσεις μειώνοντας σε 7-6. Μέχρι εκεί, όμως, καθώς οι γηπεδούχοι ήταν πιο συγκεντρωμένοι στις κρίσιμες στιγμές και εφτασαν στη νίκη, παίρνοντας το πέμπτο σετ με 15-10.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μυλωνάκης, Παρατηρητής αγώνα: Γεωργουλέας, Παρατηρητής διαιτησίας: Γεωργόπουλος, Διαιτητής challenge: Κουτσούλας, Επόπτες: Κατερλή, Τόλιος, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.