Στους τελικούς της ABA LIGA ο Ερυθρός Αστέρας

Μπούντουτσνοστ - Ερυθρός Αστέρας

ABA Liga

Νίκος Καλαμπάκας 00:03 - 24.05.2023 / Ανανεώθηκε: 16:06 - 14.08.2024

Η Μπούντουτσνοστ δεν ήταν ικανή να λυγίσει τον Ερυθρό Αστέρα, ηττήθηκε με 56-97 στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς της με την ομάδα του Ιβάνοβιτς και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση, την ώρα που οι ερυθρόλευκοι της Σερβίας πήραν το εισιτήριο για τον τελικό.

Η Μπούντουτσνοστ άντεξε μόνο μια περίοδο κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα. Στη συνέχεια οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς άνοιξαν το γκάζι, πήραν διαφορά 14 πόντων στο ημίχρονο και τελικά έφτασαν σε άνετη νίκη (97-56), παίρνοντας παράλληλα το εισιτήριο για τον τελικό της ABA LIGA, εκεί που περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του που θα προκύψει από το ζευγάρι της Τσεντεβίτα με την Παρτίζαν.

Η πρώτη περίοδος βρήκε τους δύο αντιπάλους σε ισορροπία, με τον τους γηπεδούχους να έχουν στο τέλος της προβάδισμα με ένα πόντο (26-25). Ο Ερυθρός Αστέρας όμως έτρεξε επί μέρους σκορ 23-8 και κάπου εκεί τελείωσε και ο αγώνας.

Στο δεύτερο ημίχρονο η κατάσταση ήταν πλέον διαδικαστική. Η διαφορά μεγάλωνε κάθε λεπτό που περνούσε και η ομάδα του Βελιγραδίου απλά περίμενε την κόρνα της λήξης προκειμένου να τσεκάρει και επίσημα το εισιτήριό της στους τελικούς της ABA Liga.

Το τελικό 97-56 αντικατοπτρίζει τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων και δίνει στους παίκτες του Ιβάνοβιτς το εισιτήριο για έναν ακόμα τελικό της ιστορίας τους...

Πρώτος σκόρερ των νικητών αναδείχθηκε ο Λούκα Μίτροβιτς, με 17 πόντους. Ο Πετρούσεφ πρόσθεσε 14, ενώ 10 είχε ο Βιλντόζα. Για τους ηττημένους, 11 έβαλε ο Νρόμπνιακ και 9 ο Ο' Μπρίαν.

Δεκάλεπτα: 26-25, 34-48, 45-77, 56-97