Παραολυμπιακοί Αγώνες

Το συγκλονιστικό μήνυμα του Τσαπατάκη: «Μικρός έμαθα ότι στη θέαση της σημαίας μας αισθάνεσαι περηφάνια»

Με ένα μήνυμά του στο instagram, ο Αντώνης Τσαπατάκης εξέφρασε τα συναισθήματά του μετά την παρέλαση στην τελετή λήξης των Παραολυμπιακών αγώνων όπου ήταν σημαιοφόρος.

Παγκόσμια κατακραυγή: Αφαιρέθηκε το μετάλλιο Παραολυμπιονίκη στον Μαραθώνιο γιατί άφησε το σχοινί του συνοδού της για ένα δευτερόλεπτο πριν από τον τερματισμό (vid)

Η Ισπανίδα μαραθωνοδρόμος Έλενα Κονγκόστ έχασε το μετάλλιο της επειδή βοήθησε τον οδηγό της 10 μέτρα πριν τον τερματισμό να τερματίσει τον αγώνα.

Ο Μανώλης Στεφανουδάκης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στον ακοντισμό (F54)

Ο Μανώλης Στεφανουδάκης χάρισε το ενδέκατο μετάλλιο στην Ελλάδα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες 2024, καθώς κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στον ακοντισμό της κατηγορίας F54 στους Παραολυμπιακούς Αγώνες

Παραολυμπιακοί Αγώνες: Χρυσός ο Γκαβέλας στα 100μ.

Ο τρομερός Νάσος Γκαβέλας, πραγματοποιώντας μία μυθική κούρσα, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού στα 100 μέτρα (Τ11), διατηρώντας τα σκήπτρα του από το Τόκιο.

Οκσάνα Μάστερς: Γεννήθηκε χωρίς αντίχειρες και με έξι δάχτυλα λόγω Τσέρνομπιλ και κακοποιήθηκε σε ορφανοτροφείο – Σήμερα μετρά 18 παραολυμπιακά μετάλλια

Η Οκσάνα Μάστερς έχει κατακτήσει 18 μετάλλια σε τέσσερα αθλήματα. Το κορίτσι από το Τσερνόμπιλ κακοποιήθηκε σεξουαλικά, σωματικά και ψυχικά αλλά δεν τα παράτησε.

Θρυλικός Πολυχρονίδης πήρε το χάλκινο μετάλλιο και έφτασε τα επτά στο μπότσια στους Παραολυμπιακούς Αγώνες

Ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης συνεχίζει να γράφει ιστορία, αφού κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο μπότσια, φτάνοντας έτσι τα επτά στους Παραολυμπιακούς Αγώνες.

Συγκλονιστική στιγμή στους Παραολυμπιακούς: Η «χρυσή» Κινέζα στα 200μ. έπεσε πάνω στην αγκαλιά της αντιπάλου της από τη συγκίνηση (vid)

Ο Σι κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 200μ. στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού και μετά τον τερματισμό αγκάλιασε την Έτσισον, η οποία τερμάτισε στη δεύτερη θέση.

Τρία μετάλλια για την Ελλάδα: Αργυρό για Μανθοπούλου και Κωνσταντινίδη, «χάλκινη» η Παπασταματοπούλου (vids)

Τρία μετάλλια πήρε η Ελλάδα το Σάββατο (31/08) στους Παραολυμπιακούς Αγώνες με τις Έλενα Παπασταματοπούλου, Λήδα Μαρία Μανθοπούλου και τον Θανάση Κωνσταντινίδη.

Ο δεύτερος πιο ψηλός εν ζωή άνθρωπος του κόσμου και ο πιο ψηλός αθλητής των Παραολυμπιακών Αγώνων ψάχνει το τρίτο του σερί χρυσό μετάλλιο στο Παρίσι (vids)

Μία σοβαρή ασθένεια τον έκανε πανύψηλο, τόσο που με τα 246 εκατοστά του είναι ο δεύτερος πιο ψηλός εν ζωή άνθρωπος του κόσμου και ο πιο ψηλός αθλητής των Παραολυμπιακών Αγώνων. Ο Μορτέζα Μεχρζαντσελακιανί, γνωστός ως «Μεχρζάντ», που οδήγησε το Ιράν σε δύο χρυσά Ολυμπιακά μετάλλια, τώρα θέλει να προσφέρει στη χώρα του ένα ακόμα στο Παρίσι.