Πέρασε από το «Αστρομπάλ» η Μπάγερν Μονάχου

23:20 - 23.11.2022 / Ανανεώθηκε: 11:28 - 20.08.2024

Για δύο δεκάλεπτα η Μπάγερν Μονάχου «πετούσε φωτιές» μέσα στην έδρα της Βιλερμπάν, όμως στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Τρινκιέρι έδωσαν... δικαιώματα στους αντιπάλους τους, χωρίς τελικά να το πληρώσουν.

Η τρομακτική αστοχία της Βιλερμπάν στο πρώτο δεκάλεπτο έδωσε «αέρα» στην ομάδα της Γερμανίας, η οποία αν και βρέθηκε να προηγείται μέχρι και 17 πόντους, τελικά κινδύνευσε με ήττα χάρη στο τραγικό της τρίτο δεκάλεπτο.

Λίγο μετά τη συμπλήρωση του πρώτου πεντάλεπτου οι Βαυαροί βρέθηκαν στο +9 (8-17) αφού βασιζόμενοι στο μακρινό σουτ βρήκαν τον τρόπο να βάζουν την μπάλα στο καλάθι. Στον αντίποδα τα στατιστικά των γηπεδούχων ήταν απογοητευτικά και κάπως έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε στο 15-25.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τους παίκτες του Πάρκερ, η Μπάγερν άνοιξε ακόμα περισσότερο το γκάζι και στο 16ο λεπτό βρέθηκε στο +17 (23-40). Ωστόσο, η Βιλερμπάν έσφιξε την άμυνά της, ανάγκασε τους φιλοξενούμενους σε βιαστικές επιθέσεις και κάπως έτσι στο τέλος του ημιχρόνου η διαφορά έπεσε στους 9 (33-42).

Διαφορετική εντελώς ήταν η εικόνα των δύο ομάδων στην τρίτη περίοδο. Με αντεπίθεση διαρκείας η Βιλερμπάν όχι μόνο ροκάνισε τη διαφορά, αλλά έφτασε σε σημείο να προηγηθεί με 53-52, πριν ισοφαριστεί τελικά στο 30' (53-53).

Οι παίκτες του Τρινκιέρι είχαν συνειδητοποιήσει ότι τίποτα δεν τελειώνει πριν το ταμπλό να μηδενίσει, σοβαρεύτηκαν και έπαιξαν ξανά δυνατή άμυνα και η αναμέτρηση άρχισε να εξελίσσεται σε μια προσωπική μονομαχία των Καχούντι και Μπαμπ. Οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι - χέρι, με τη Μπάγερν να παίρνει τελικά το ματς στον πόντο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-25, 33-42, 53-53, 74-75

MVP Ο Ρούμπιτ ήταν καταλυτικός για την Μπάγερν στο σημείο που η ομάδα έδειχνε μπλοκαρισμένη κι έδωσε βοήθειες όταν οι συμπαίκτες του τις χρειάζονταν.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Μάθιους 13 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Νουά 4 (5 ριμπάουντ), Καχούντι 9 (1), Τάιους, Ρισασέ, Ντε Κολό 15 (1/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Φαλ 11 (3/7 δίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Λάιτι 6 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Ομπάσοχαν 7 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζάκσον-Καρτράιτ 4 (1/8 σουτ), Πονς 5 (1)

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ-Μπαμπ 12 (1), Γουίνστον 3 (1), Γκιφάι 7 (1), Χάντερ 2 (1/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπόνγκα 7 (2/3 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Γιάραμαζ 7 (1), Λούτσιτς 13 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Ομπστ 12 (4), Ρούμπιτ 10 (3/4 δίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκιλέσπι 2 (1/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ)