Ξέσπασε στη Ζαλγκίρις η Μπασκόνια!

23:14 - 23.11.2022 / Ανανεώθηκε: 11:28 - 20.08.2024

Με ένα άκρως επιθετικό αλλά και προσοχή στην άμυνα τέταρτο δεκάλεπτο η Μπασκόνια στη Ζαλγκίρις Κάουνας φθάνοντας στο 93-73 για την 9η αγωνιστική της EuroLeague.

Οι Βάσκοι πανηγύρισαν την πέμπτη τους νίκη έχοντας πλέον ίδιο ρεκόρ με τους Λιθουανούς στη διοργάνωση καθώς αμφότεροι έχουνε πλέον ρεκόρ 5-4 μετά το πέρας της πρώτης τους υποχρέωσης στη τρέχουσα διαβολοεβδομάδα. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Μπασκόνια έχει εντός έδρας 4-1 και Ζαλγκίρις 1-4 εκτός.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι δυο ομάδες συμβάδιζαν ουσιαστικά στο σκορ στα δύο πρώτα δεκάλεπτα. Η Ζαλγκίρις προηγήθηκε στο πρώτο με 13-18 αλλά η Μπασκόνια το έκλεισε με το υπέρ της 21-18 χάρη στο καλάθι του Χένρι. Εναλλαγές στο σκορ είχε και το δεύτερο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να ξέφυγαν με 29-24 με τον Κοστέλο λίγο μετά το 13΄ αλλά οι φιλοξενούμενοι με ένα επιμέρους 0-8 προηγήθηκαν με 29-32 μετά το τρίποντο του Ντίμσα και με αυτό του Μπουτκεβίτσιους 1:27 πριν πάνε στα αποδυτήρια με 37-42 όπου μπήκανε σε αυτά προηγούμενοι με 42-44.

Το σκηνικό δεν άλλαξε και στο τρίτο δεκάλεπτο μέχρι το 26΄ όταν και η Μπασκόνια με 2/2 βολές του Κοστέλο ισοφάρισε σε 54-54 για να πατήσει «γκάζι» φθάνοντας άνετα στη νίκη με το τελικό 93-73. Η διαφορά μάλιστα των 20 πόντων ήταν και η μεγαλύτερη στο παιχνίδι.

MVP: Μάθιου Κοστέλο
Κοστέλο και Τόμπσον ήταν οι δύο πρώτοι σκόρερ της Μπασκόνια στη νίκη της επί της Ζαλγκίρις. Ο Αμερικανός σέντερ όμως των Βάσκων είχε πιο γεμμάτη παρουσία συνολικά στο παρκέ καθώς εκτός από τους 19 του πόντους με 2/3 βολές, 4/7 δίποντα και 3/4 τρίποντα είχε 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 20:44 συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 42-44, 64-58, 93-73
ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Πεναρόγια): Χάουαρντ 3(1), Χένρι 15, Σεντεκέρσκις 3, Μαρίνκοβιτς 14(3), Ντίεθ, Τόμπσον 19(3), Κότσαρ 6, Κοστέλο 19(3/4 τρ., 7 ριμπ.), Γκιεντράιτις 9, Χομς 5.
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Μακσβίτις): Έβανς 17(4/6 τρ.), Γκιεντράιτις, Λεκαβίτσιους 1(0/6 σουτ), Χέιζ 4, Σμιτς 2, Μπιρούτις 2, Μπραζντέικις 10, Ντίμσα 11(3), Κάβανο 1, Μπουτκεβίτσιους 7(1), Ουλάνοβας 18(1)