Στον τελικό του «Παύλος Γιαννακόπουλος» η Εφές, με τον Ομπράντοβιτς να φωνάζει!

Ηλίας Λαλιώτης 18:50 - 23.09.2023 / Ανανεώθηκε: 13:16 - 14.08.2024

Με καλάθι του Ντάριους Τόμπσον 14 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα, η Αναντολού Εφές πήρε το «θρίλερ» με την Παρτιζάν με 81-79, με τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς να ξεσπάει στους διαιτητές.

Η Αναντολού Εφές πήρε το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό του 5ου τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος», το βράδυ της Κυριακής (24/9, 20:00), καθώς επικράτησε με 81-79 της Παρτιζάν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στο ΟΑΚΑ.

Ο Ντάριους Τόμπσον (6 πόντους, 3 ασίστ) κινήθηκε σε ρηχά επίπεδα, αλλά πέτυχε το νικητήριο καλάθι, με τον Ουίλ Κλάιμπερν να είναι ο κορυφαίος των Τούρκων με 16 πόντους, τον Ελάιζα Μπράιαντ να προσθέτει 15 και τον Σέιν Λάρκιν να μην ευστοχεί σε καμία προσπάθεια (0/8) εντός παιδιάς. Από την σερβική ομάδα πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντανίλο Άντζουσιτς με 23 πόντους, ενώ ο Κέβιν Πάντερ είχε 17 με 3/5 τρίποντα.

Με τον Άντζουσιτς να είναι σε εξαιρετική κατάσταση και να εκτελεί με συνέπεια από την περιφέρεια και πολύ καλή πίεση στη μπάλα, η Παρτιζάν πήρε από νωρίς τα ηνία του αγώνα και το προβάδισμα. Κατάφερε, μάλιστα, να πάει και σε διψήφια διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκλήρωσε στο +11 (12-23).

Οι φωνές του Ερντέμ Τσαν «ξύπνησαν» την Εφές, με τους Μπομπουά, Κλάιμπερν και Μπράιαντ να την οδηγούν επιθετικά (28 πόντους πέτυχε η τουρκική ομάδα στη δεύτερη περίοδο) και να μειώνουν στο 40-43 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η Παρτιζάν ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο καλύτερα, καθώς ο Σέιν Λάρκιν συνέχισε να σπάει τα καλάθια και να μην βρίσκει στόχο σε σουτ εντός παιδιάς, έφερε τη διαφορά εκ νέου σε διψήφια επίπεδα κι έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +7 (54-61). Οι Τούρκοι επιστράτευσαν πίεση πάνω στην μπάλα στο τέταρτο δεκάλεπτο και με ένα σερί 10-0, πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα, μετατρέποντας το 61-64 σε 71-64, τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν παράτησε, φυσικά, το παιχνίδι και με τον Κέβιν Πάντερ να αναλαμβάνει δράση, επέστρεψε και προηγήθηκε 78-79, με 1:11 να απομένει για το τέλος.

O Μπράιαντ με 1/2 βολές ισοφάρισε, ο Πάντερ έχασε το τρίποντο και ο Τόμπσον με φόλοου μετά από άστοχη προσπάθεια του Μπράιντ έκανε το 81-79, 14 δεύτερα πριν το τέλος. Ο Λε Ντέι πήρε την τελευταία επίθεση και αστόχησε, με τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς να κάνει... ντου στους διαιτητές για την τελευταία φάση!

Δεκάλεπτα: 12-23, 40-43, 54-61, 81-79

Εφές: Λάρκιν 6 (0/8 σουτ), Μπομπουά 11 (3), Μπράιαντ 15 (1), Γκαζί, Κλάιμπερν 16 (2/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Τόμπσον 6 (0/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Πλάις 4, Χόλατζ, Οσμάνι 3 (1), Γιλμάζ 3 (1), Ουίλις 11 (3), Ζίζιτς 6 (9 ριμπάουντ).

Παρτιζάν: Λεντέι 4 (6 ριμπάουντ), Κοπρίβιτσα 3, Αβράμοβιτς (0/6 σουτ, 5 ασίστ), Πάντερ 17 (3), Σμαϊλάγκιτς 10 (1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γιάραμαζ 7 (1/4 τρίποντα), Νάναλι 8 (0/4 τρίποντα), Τριφούνοβιτς, Άντζουσιτς (5/8 τρίποντα), Ντοζίερ 3 (1), Καμίνσκι 4 (1).