Η ΑΕΚ Betsson «λύγισε» από τη Φενέρμπαχτσε αλλά έδειξε θετικά στοιχεία

Σι Τζέι Μπράις

Χρήστος Τσάλτας 21:22 - 17.09.2024 / Ανανεώθηκε: 21:43 - 17.09.2024

Η ΑΕΚ Betsson ήταν ευθέως ανταγωνιστική για 30 λεπτά απέναντι στην ισχυρή Φενέρμπαχτσε και έδειξε πολλά θετικά σημάδια στην ήττα της με 75-85. Ξεχώρισαν οι Γκόλντεν, Αλίν και Νετζήπογλου.

Για την ΑΕΚ Betsson η αναμέτρηση με την Φενέρμπαχτσε ήταν εξ αρχής ένα crash test για να δοκιμάσει τις αντοχές της απέναντι σε ομάδα του κορυφαίου επιπέδου της Ευρώπης. Ο Χάντερ Χέιλ δεν αγωνίστηκε στο παιχνίδι αυτό, την ώρα που η Ένωση περιμένει και έναν σέντερ-rim protector, ωστόσο για 30 λεπτά στάθηκε πάρα πολύ καλά παέναντι στην ομάδα του Γιασικεβίτσιους, δείχνοντας θετικά στοιχεία.

Οι Τούρκοι πάτησαν γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο, επέβαλαν πλήρως το παιχνίδι τους και πήραν τη νίκη, φεύγοντας από την Ελλάδα με θετικό αποτέλεσμα. Την ώρα που η Ένωση έδειξε πως μπορεί να παίξει καλό μπάσκετ, ενώ φανέρωσε το -μεγάλο- κενό στη θέση 5.

Ο Γκραντ Γκόλντεν με 15 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ, με τους Αλίν και Νετζήπογλου να έχουν από 11 πόντους. Για την Φενέρμπαχτσε πρώτος σκόρερ ήταν ο Ζάγκαρς με 13 πόντους, ενώ από 12 είχαν οι Ουίλμπεκιν, Μέλι και Κόλσον.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να μπει με καλό ρυθμό στην αναμέτρηση, όμως η Φενέρμπαχτσε πήρα τα ηνία με τον Ζάγκαρς μπροστάρη (10-15, 4'). Η Ένωση έβγαλε αντίδραση, Γκόλντεν και Νετζήπογλου πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και το προβάδισμα άλλαξε χέρια (16-15, 6'). Ο Μπιρσέν έγινε παράγοντας στο παιχνίδι της Φενέρ, που έχτισε διαφοά ξανά (16-23, 8'). Η ΑΕΚ όμως απάντησε και με τους Κουζμίνσκας, Καράμπελα να σκοράρουν μείωσε σε 21-23 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Με καλό ρυθμό μπήκε η Ένωση και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Μπράις και Νετζήπογλου μπήκαν στην εξίσωση και το παιχνίδι ήρθε στα ίσα (27-27, 13'). Η Φενέρ αντέδρασε χτυπώντας κοντά στο καλάθι με Κόλσον και Σανλί για το +4 (31-35, 17'). Οι παίκτες του Σάκοτα συνέχισαν να πιέζουν και με τους πρώτους πόντυος του Χαμπ το παιχνίδι ήρθε στα ίσα (37-37, 18'). Ο Φλιώνης έβαλε την Ένωση μπροστά, αλλά η Φενέρ με επί μέρους 7-0 από Μέλι και Ουίλμπεκιν έκλεισε το ημίχρονο στο +5 για το 39-44.

Ο Χέιζ-Ντέιβις μπήκε στην εξίσωση για την Φενέρμπαχτσε, αλλά η ΑΕΚ δενέχασε την επαφή της με το σκορ, χάρη σε Γκόλντεν και Μπράις (47-49, 23'). Ο Γκούντουριτς έδωσε ανάσα στην ομάδα του και προβάδισμα 7 πόντων (47-54, 25'). Η απάντηση της ΑΕΚ ήρθε με τον Αλίν να σκοράρει από την περιφέρεια (51-54, 26'). Ο Κουζμίνσκας φώναξε παρών και το παιχνίδι ήρθε στα ίσα με κάρφωμα (55-55, 27'). Η Φενέρμπαχτσε βρήκε σκορ από τον Ζάγκαρς και αυτό της επέτρεψε να κλείσει το δεκάλεπτο στο +4 για το 61-65.

Με διάθεση να επιβάλλει το παιχνίδι της μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο η Φενέρμπαχτσε, που έφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα με Ουίλμπεκιν και Μέλι (61-74, 33'). Μέχρι τα μέσα του δεκαλέπτου η ΑΕΚ δεν είχε σκοράρει, με τη διαφορά να φτάνει σε διψήφια επίπεδα (61-75, 35'). Οι παίκτες του Σάκοτα έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν με τον Πάρκερ μπροστάρη (67-75, 36'). Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους έμειναν στο πλάνο τους και με τον Χολ η διαφορά έφτασε ξανά σε διψήφια επίπεδα (73-85, 38'). Μέχρι το φινάλε το σκηνικό δεν άλλαξε, με την Φενέρ να παίρνει τη νίκη, αλλά την ΑΕΚ να δείχνει αρκετά θετικά σημάδια στο παιχνίδι της.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 39-44, 61-65,