«Βασίλισσα» στο Βελιγράδι η ΑΕΚ Betsson υπέταξε την Παρί

Ευτυχία Οικονομίδου 22:02 - 14.09.2024 / Ανανεώθηκε: 22:30 - 14.09.2024

Η ΑΕΚ Betsson λίγες ώρες μετά την ήττα από την Παρτίζαν, επέστρεψε με άλλο πρόσωπο κόντρα στην Παρί παίρνοντας τη μεγάλη νίκη με 71-63.

Η ΑΕΚ Betsson ολοκλήρωσε τις εμφανίσεις της στο Βελιγράδι με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μετά τη νίκη επί της νεοφερμένης στη EuroLeague, Παρί, με 71-63.

Είχε προηγηθεί η ήττα των «κιτρινόμαυρων» πριν από λίγες ώρες από την Παρτίζαν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, που επικράτησε άνετα με 90-63.

Οι Όμηρος Νετζήπογλου, Ναχίμ Αλίν και Γιάννης Κουζέλογλου υπέγραψαν την επιθετική πολυφωνία της ΑΕΚ, με τον καθένα να σκοράρει από 11 πόντους, οδηγώντας την ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα στη νίκη. Ο Πρέντις Χαμπ με τη σειρά του μέτρησε 10 πόντους, με τον Γκραντ Γκόλντεν να ακολουθεί με 8 πόντους και 8 ριμπάουντ. Ενώ από την πλευρά των Γάλλων ξεχώρισε ο Τι Τζέι Σορτς με 14 πόντους και 5 ασίστ, με τον Κεβάριους Χέιζ να τον ακολουθεί με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Μπορεί απέναντι στην περσινή πρωταθλήτρια του EuroCup η ΑΕΚ να φαινόταν πως δυσκολεύεται στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς βρισκόταν πίσω στο σκορ με 15-12, ωστόσο κατάφερε να ανεβάσει ρυθμό και να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης, ώστε στην ανάπαυλα να βρεθεί μπροστά στο σκορ με 34-27.

Η ομάδα του κόουτς Σάκοτα μπόρεσε να διατηρήσει την υπεροχή της και στην τρίτη περίοδο ανοίγοντας την... ψαλίδα της διαφοράς ακόμα στις παρυφές τον 20 πόντων (39-56). Μπορεί η Παρί να προσπάθησε να βγάλει αντίδραση στο τελευταίο δεκάλεπτο, ωστόσο η Ένωση δεν πτοήθηκε και διατήρησε το πάνω χέρι που είχε στην αναμέτρηση ολοκληρώνοντάς τη με τη νίκη (63-71).

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 27-34, 39-56, 63-71