Με το δεξί η Δομινικανή Δημοκρατία στο Προολυμπιακό του ΣΕΦ

Νίκος Καλαμπάκας 19:06 - 02.07.2024 / Ανανεώθηκε: 19:10 - 02.07.2024

Η Δομινικανή Δημοκρατία επικράτησε της Αιγύπτου στο ΣΕΦ με σκορ 77-90 και πήρε την πρώτη νίκη στο Προολυμπιακό τουρνουά που διεξάγεται στη χώρα μας.

Για μια περίοδο άντεξε η Αίγυπτος απέναντι στη Δομινικανή Δημοκρατία. Η ομάδα της Αφρικής μετά το δεύτερο δεκάλεπτο παραδόθηκε στις ορέξεις των αντιπάλων της που επικράτησαν με σκορ 77-90 και σημείωσαν την πρώτη τους νίκη στο Προολυμπιακό τουρνουά του ΣΕΦ. Κορυφαίος παίκτης των νικητών ο Μοντέρο που σημείωσε 17 πόντους, ενώ 14 πρόσθεσε ο Ντουάρτε.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ομάδα της Δομινικανής Δημοκρατίας έκανε κακή εκκίνηση και έδωσε... δικαιώματα στους Αιγύπτιους. Η ομάδα της Αφρικής έκλεισε την πρώτη περίοδο όντας 6 πόντους μπροστά (22-16) και έδειχνε να έχει τον έλεγχο του αγώνα.

Το σκηνικό άλλαξε όμως σύντομα, αφού στο 2ο δεκάλεπτο οι τυπικά φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και έγιναν εκείνοι «αφεντικά» του αγώνα. Με κορυφαίους τους Μοντέρο και Ντουάρτε πήραν το προβάδισμα και όχι μόνο ανέτρεψαν τη διαφορά, αλλά την έφτασαν μέχρι το +12 του ημιχρόνου (31-43).

H συνέχεια ήταν ακόμα πιο... εφιαλτική για τους Αιγύπτιους και ιδανική για τη χώρα της Καραϊβικής. Η Δομινικανή Δημοκρατία μπήκε με το γκάζι πατημένο, στο 25' είχε αυξήσει τη διαφορά στους + 25 πόντους (37-62) και έδειξε ότι δεν ήταν φαβορί μόνο στα χαρτιά, αλλά και στο παρκέ.

Τελικά η 3η περίοδος έκλεισε για τους νικητές στο +20 (48-68) και η εικόνα του αγώνα έδειχνε ότι δύσκολα θα μπορούσε η Αίγυπτος να διεκδικήσει με αξιώσεις κάτι καλύτερο από μια τιμητική ήττα.

Η Δομινικανή Δημοκρατία δεν έριξε ταχύτητα ποτέ και κάπως έτσι, ο αγώνας που άνοιξε την αυλαία του Προολυμπιακού τουρνουά του ΣΕΦ, κατέληξε στη χώρα της Καραϊβικής, που πήρε την πρώτη νίκη του τουρνουά!

Δεκάλεπτα: 22-16, 31-43, 48-68, 77-90