Η Άλμπα ξέφυγε στο «τσακ» από την έδρα της Κραϊλσχάιμ και συνεχίζει στο κύπελλο Γερμανίας

© easyCredit BBL/X

Απόστολος Μαυράκης 18:27 - 13.10.2024 / Ανανεώθηκε: 20:07 - 13.10.2024

Η Άλμπα Βερολίνου αντιμετώπισε πολλά προβλήματα και παραλίγο μάλιστα να αποκλειστεί από την Κραϊλσχάιμ, ομάδα της δεύτερης κατηγορίας της Γερμανίας, ωστόσο σώθηκε με μια βολή στα τελευταία 5 δευτερόλεπτα.

Η Άλμπα τα βρήκε σκούρα κόντρα στην Κραϊλσχάιμ, ομάδα που αγωνίζεται στη δεύτερη κατηγορία της Γερμανίας, ωστόσο με ένα ξέσπασμα στα τελευταία 6 λεπτά κατάφερε να φέρει «τούμπα» του ματς και να επικρατήσει με το οριακότατο 74-75, παίρνοντας την πρόκρισης στα προημιτελικά του κυπέλλου Γερμανίας. Κορυφαίος για τους Βερολινέζους ήταν ο Ματέο Σπανιόλο των 16 πόντων και των 6 ριμπάουντ.

Η Κραϊλσχάιμ σόκαρε την Αλμπα στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, μπαίνοντας με ένα 8-0 στα πρώτα 2 λεπτά της αναμέτρησης. Οι Βερολινέζοι προσπάθησαν να μειώσουν και τα κατάφεραν, αφού τα... χρειάστηκαν μετά από αυτήν την πολύ κακή αρχή. Οι γηπεδούχοι παρόλα αυτά ξέφυγαν ξανά ακόμα και με διψήφια διαφορά (26-15 1 λεπτό πριν το τέλος) και το πρώτο δεκάλεπτο τους βρήκε μπροστά με το 26-17.

Στην δεύτερη περίοδο η Αλμπα άρχιζε να πιέζει παραπάνω και έκανε μια πολύ καλή είσοδο της τάξεως του επιμέρους 2-8 στα πρώτα 3:30 λεπτά, μειώνοντας κάπως έτσι στο 28-25 και με κορυφαίο τον Ματέο Σπανιόλο. Έκτοτε όμως η Κραϊλσχάιμ «μπουμπούνισε» με 3 τρίποντα την Αλμπα και κατάφερε να αναπτύξει σε μια πολύ καλή στιγμή ένα διψήφιο προβάδισμα, κλείνοντας το ημίχρονο με το 43-28 και τον Άντονι Γκέινς να έχει 9 πόντους.

Επιστρέφοντας για την τρίτη περίοδο, η Αλμπα κατάφερε να βγάλει μια μικρή αντίδραση, χωρίς ωστόσο να καταφέρνει να μειώσει δραματικά. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε την Κραϊλσχάιμ να προηγείται με 12 (62-50) και τον Γκέινς να συνεχίζει το βιολί του.

Στην τελευταία περίοδο η Αλμπα μπήκε πιο συγκεντρωμένη και αποφασισμένη να γυρίσει την κατάσταση υπέρ της, πράγμα που κατάφερε, αφού με ένα 4-16 σερί στα τελευταία 6 λεπτά έφτασε στο 74-75 και τη νίκη.

Η Αλμπα πλέον προετοιμάζεται για την πρώτη διαβολοβδομάδα της φετινής Euroleague, την οποία θα έχει την τύχη να περάσει στο σπίτι της και το Βερολίνο. Οι «Πελαργοί» θα υποδεχθούν την Τρίτη 15/10 και ώρα 20:30 την Βιλερμπάν, ενώ δυο μέρες αργότερα (17/10), την ίδια ώρα θα αντιμετωπίσουν στην Uber Arena την Φενέρμπαχτσε.

Μπες ΕΔΩ και βρες όλα τα video της EuroLeague!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-17, 43-28, 62-50, 74-75.