Έπεσαν… κορμιά στο Βερολίνο, αλλά η Ζαλγκίρις έμεινε όρθια

Άλμπα - Ζαλγκίρις

© photo by Regina Hoffmann / Getty Images / Ideal Images

Γιώργος Γαβριλάκης 23:07 - 07.03.2023 / Ανανεώθηκε: 18:03 - 14.08.2024

Η Ζαλγκίρις Κάουνας ήταν μαχητική και ψύχραιμη στο Βερολίνο και με αυτά τα δύο στοιχεία πήρε τη νίκη (66-63) και αναζωογόνησε τις ελπίδες της για είσοδο στα play off

Μία πολύ κρίσιμη νίκη για να αυξήσει τις ελπίδες εισόδου στην οκτάδα πήρε η Ζαλγκίρις στο Βερολίνο με αντίπαλο την Άλμπα. Το παιχνίδι δεν είχε επιθετικό θέαμα, είχε όμως μονομαχίες που τις περισσότερες εν τέλει τις κέρδισαν οι Λιθουανοί μέχρι να κατακτήσουν τη νίκη με 66-63.

Ήταν η 14 επιτυχία τους μετά από 27 αγώνες και έχουν ξεκινήσει ήδη έναν αγώνα δρόμου με στόχο να προλάβουν τα play off.

Απέναντι στην Άλμπα πρώτος σκόρερ ήταν ο Αϊζέια Τέιλορ με 14 πόντους και μαζί με τον Εντγκάρας Ουλανόβας (10 πόντοι) ανέλαβαν και τις κρίσιμες βολές στις τελευταίες φάσεις. Δεν ήταν απόλυτα εύστοχοι, αλλά έβαλαν αρκετές ώστε να φθάσει η ομάδα τους στη νίκη.

Τα άστοχα σουτ, κυρίως αυτά της μακρινής απόστασης ήταν ο βασικός λόγος που στο ξεκίνημα του ματς η παραγωγή πόντων κρατήθηκε σε χαμηλά επίπεδο. Η Ζαλγκίρις παρόλα αυτά μέχρι και το ημίχρονο κατάφερε να αποκτήσει μία μικρή πρωτοβουλία κινήσεων. Η ξεκίνησε και αυτή υποτονικά, αλλά με την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους κατάφερε να δημιουργήσει μία απόσταση έξι πόντων: Το 33-27, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα ήταν ό,τι καλύτερο μπόρεσε να δημιουργήσει η ομάδα του Κάουνας.

Προφανώς και το +6 δεν της εξασφάλισε τίποτα και αυτό φάνηκε με την επιστροφή των γηπεδούχων για το δεύτερο ημίχρονο. Εκεί η Άλμπα δεν θύμιζε σε τίποτα το πελαγωμένο επιθετικά σύνολο του πρώτου μέρους, άρχισε να βρίσκει περισσότερους από έναν τρόπους για να βάλει τη μπάλα στο καλάθι και στο 25’43’’ με τρίποντο του Μάοντο Λο, πήρε το προβάδισμα (37-35) μετά από αρκετή ώρα. Ο ρυθμός πάντως, δεν δημιούργησε συνθήκες για να αυξήσει το προβάδισμα και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 45-44 υπέρ των Γερμανών, που μέχρι εκείνη τη στιγμή είχαν σκοράει οι ένδεκα από τους δώδεκα παίκτες τους. Μόνο ο Μάλτε Ντίλοου είχε μείνει στο «μηδέν» την ίδια ώρα που ο πρώτος σκόρερ (Μπεν Λάμερς) είχε μονοψήφιο αριθμό πόντων: 8.

Στα τελευταία δέκα λεπτά λοιπόν, έπεσαν… κορμιά. Στο 35’ το σκορ ήταν ισόπαλο (54-54) και ισόπαλο παράμεινε μέχρι και 1’57’’ πριν από το τέλος (58-58). Εκείνη τη στιγμή έκανε την αποφασιστική κίνηση η Ζαλγκίρις. Ο Ουλανόβας έβαλε μία ελεύθερη βολή (59-58), ο Λο αστόχησε στην κατοχή της Άλμπα που ανανεώθηκε δύο φορές με επιθετικά ριμπάουντ (από τον Σίκμα και από τον Λάμερς), αλλά πόντος δεν σημειώθηκε.

Οι κόντρες συνεχίστηκαν και από αυτές επιβίωσε η Ζάλγκιρις, αφού ο Αϊζέια Τέιλορ και ο Ουλανόβας έβαλαν όσες βολές χρειάστηκε για να φθάσουν στην τελική νίκη με  66-63 απέναντι στην Άλμπα που συνεχίζει πιστά στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 27-33, 45-44, 63-66.
ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Λο 10, Πρόσιντα 2, Σμιθ 10 (2/8 τρίποντα), Ντίλοου, Βέτσελ 3, Σνάιντερ 3 (1/4 τρίποντα), Ολίντι 4 (0/3 τρίποντα), Κουμάντζι 6 (5 ριμπάουντ), Τίμαν 4 (1/6 σουτ, 5 ριμπάουντ), Σίκμα 10 (9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λάμερς 8 (3 ριμπάουντ), Μπλατ 3.
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Μακσβίτις): Τέιλορ 14 (5/10 δίποντα), Λεκαβίτσιους 8 (5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Χέιζ 8 (4 ριμπάουντ), Σμιτς 6 (7 ριμπάουντ), Μπιρούτις 4, Μπραζντέικις 2, Πολονάρα 9 (1/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ντίμσα 5 (1/4 τρίποντα), Ουλανόβας 10 (4 ριμπάουντ).