Ζορίστηκε, αλλά έκανε... σεφτέ η Άλμπα Βερολίνου

Χρήστος Τσάλτας 22:46 - 15.10.2024 / Ανανεώθηκε: 23:48 - 15.10.2024

Η Άλμπα Βερολίνου ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια, η Βιλερμπάν έκανε μεγάλη προσπάθεια στο τέλος, όμως οι Γερμανοί βρήκαν λύσεις και έφτασαν στην πρώτη νίκη τους στην Euroleague (84-79).

Άλμπα Βερολίνου και Βιλερμπαν κοντραρίστηκαν με φόντο μια νίκη που θα έδινε σημαντική ψυχολογική ώθηησ σε κάθε ομάδα. Οι Γερμανοί ήταν καταιγιστικοί στο δεύτερο μέρος και παρά την προσπάθεια της γαλλικής ομάδας στα τελευταία λεπτά κατάφερε να φτάσει στη νίκη, βελτιώνοντας το ρεκόρ της στο 1-2, ίδιο με αυτό της γαλλικής ομάδας.

Ο Μάρτιν Χέρμανσον με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, έχοντας βοήθειες από τον Ματέο Σπανιόλο, με 16 πόντους. Από την άλλη πλευρά, οι 17 πόντοι του Τεό Μαλεντόν και οι 16 του Πάρις Λι δεν ήταν αρκετοί ώσγτε η Βιλερμπάν να φτάσει στη νίκη.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η Βιλερμπάν ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και πήρε τα ηνία με Σκόφιλντ και Μαλεντόν (2-7, 3'). Η Άλμπα χτύπησε κοντά στο καλάθι, είχε υπομονή στο παιχνίδι της και με τους Ουίλιαμς-Βέτζελ να δίνουν σκορ το προβάδισμα άλλαξε χέρια (10-9, 7'). Ο ρυθμός ήταν στα χέρια των παικτών του Γκονζάλες. Σπανιόλο και Ουίλιαμς έκαναν ζημιά στην άμυνα της Βιλερμπάν, με τη διαφορά να ανεβαίνει για το 20-13 του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Σπανιόλο ήταν ορεξάτος και με δικές του προσπάθειες η Άλμπα κράτησε το προβάδισμα, την ώρα που ο Λι έδωσε σκορ στην Βιλερμπάν (24-17, 12'). Ο Έντουιν Τζάκσον ακολούθησε τον Λι και η Βιλερμπάν ανέβασε στροφές. Σε τέτοιο βαθμό ώστε να πάρει προβάδισμα (28-30, 16'). Ο Μαλεντόν πήρε την κατάσταση στα χέρια του και η Βιλερμπάν έχτισε διαφορά (31-36, 18'). Ο τελευταίος λόγος στο πρώτο μέρος άνηκε στην Άλμπα, που με Μπιν και Ολιντε ισοφάρισε (36-36).

Ο Μάρτιν Χέρμανσον πήρε την κατάσταση στα χέρια του και η Άλμπα ανέκτησ τα ηνία (44-39, 22'). Αυτή η κατάσταση δεν κράτησε πολύ, καθώς Μαλεντόν και Σακό βγήκαν μπροστά και ανέτρεψαν την κατάσταση (46-47, 24'). Τα τρίποντα αποτέλεσαν όπλο της Άλμπα, η οποία επέβαλε το παιχνίδι της με τον Χέρμανσον (58-49, 27'). Ο Σπανιόλο ακολούθησε, οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι και το δεκάλεπτο έκλεισε με τους Γερμανούς στο +10 (64-54).

Το κρεσέντο του Σπανιόλο συνεχίστηκε στην τέταρτη περίοδο, με την Άλμπα να ανεβάζει τη διαφορά (71-58, 33'). Ο Λάιτι προσπάθησε να δώσει σφυγμό στη Βιλερμπάν (71-63, 34'). Οι παίκτες του Γκονζάλες κρατούσαν τον έλεγχο, χάρη στον Βέτζελ (76-66, 36'). H Βιλερμπάν μπήκε ξανά στο παιχνίδι, με τον Λι να μειώνει (79-74, 38'). Η Άλμπα κράτησε τα ηνία του αγώνα ως το τέλος και έφτασε στην πρώτη νίκη της στην Euroleague.

Ο Μάρτιν Χέρμανσον με 21 πόντους και 7/10 σουτ πήρε την κατάσταση στα χέρια του, οδηγώντας την Άλμπα στην πρώτη νίκη της στη σεζόν, με μια άκρως παραγωγική εμφάνιση.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το πολύ δυνατό φίνις της Άλμπα Βερολίνου στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά και η ενέργεια που έβγαλαν οι Γερμανοί στις αρχές της Τέταρτης περιόδου, η οποία και τους βοήθησε να φτάσουν στην πρώτη νίκη τους στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 36-36, 64-54, 84-79.