Αποχαιρέτησε την Ευρωλίγκα για φέτος με νίκη η Εφές

Εφές - Μονακό

Twitter/ Anadolu Efes SK

Νίκος Καλαμπάκας 22:24 - 14.04.2023 / Ανανεώθηκε: 17:06 - 14.08.2024

Η Εφές είπε «αντίο» στη φετινή Euroleague με νίκη, αφού επικράτησε εντός έδρας της Μονακό με σκορ 87-72. Οι Γάλλοι είχαν τερματίσει τέταρτοι και ήταν αδιάφοροι, ενώ οι πρωταθλητές Ευρώπης είχαν αποκλειστεί και θα παραδώσουν το στέμμα τους...

Το ταξίδι της πρωταθλήτριας Ευρώπης Εφές ολοκληρώθηκε την Παρασκευή 14/4, αφού  είχε ήδη αποκλειστεί από τα playoffs. Οι Τούρκοι πάντως επιβλήθηκαν της Μονακό με σκορ 87-72, σε έναν αγώνα που δεν είχε ενδιαφέρον αφού οι αντίπαλοι γνώριζαν τη συνέχειά τους!

Οι παίκτες του Αταμάν ήταν κυρίαρχοι από το ξεκίνημα του αγώνα και έδειξαν ότι ήθελαν να πάρουν τους δύο βαθμούς στο τελευταίο φετινό ευρωπαϊκό τους παιχνίδι.

Euroleague: Τα ματς της τελευταίας αγωνιστικής και όλα τα σενάρια για τα playoffs
EUROLEAGUE

20:30 - 14.04.2023

Δείτε όλα τα σενάρια που θα προκύψουν από τα ματς της τελευταίας αγωνιστικής ημέρας. Ζαλγκίρις και Μπασκόνια κυνηγούν το τελευταίο εισιτήριο. Σίγουρα πρώτος ο Ολυμπιακός, «παίζεται» η 2η με την 3η θέση, για το πλασάρισμα η Παρτίζαν κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Από την πλευρά τους οι Μονεγάσκοι γνώριζαν ότι έχουν τερματίσει 4οι και θα αντιμετωπίσουν στη συνέχεια τη Μακάμπι, οπότε δεν είχαν άγχος για την έκβαση του αγώνα. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 23-16.

Η Μονακό ανέβασε τον ρυθμό της και την ένταση και κατάφερε στο δεύτερο δεκάλεπτο να βάλει δύσκολα στον Λάρκιν και την παρέα του. Το 41-39 του ημιχρόνου έδειχνε ότι οι δύο ομάδες θα πάλευαν για τη νίκη μέχρι τέλους. Όμως η Εφές είχε άλλη άποψη. Στο τρίτο δεκάλεπτο άνοιξε το γκάζι και ανέβασ επάλι τη διαφορά στο +6 (60-54 στο 30'), ενώ στην τελευταία στροφή του ματς έμεινε με το γκάζι πατημένο, φτάνοντας στο τελικό 87-72.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Πλάις που σημείωσε 21 πόντους, ενώ από 12 πρόσθεσαν οι Μίτσιτς και Μπράιαντ και 11 ο Λάρκιν με τον Ζίζιτς.

Δεκάλεπτα: 23-16, 41-39, 60-54, 87-72