«Πέταξε» μέσα στο Αλεξάνδρειο η ΑΕΚ Betsson και... κατάπιε τον Άρη

Χρήστος Τσάλτας 18:57 - 05.10.2024

Η ΑΕΚ Betsson ήταν σοβαρή σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έκανε τα πάντα δύσκολα στον Άρη στην επίθεση και με μπροστάρηδες τους Μπράις, Κουζμίνσκας και Γκρέι πέρασε από το Αλεξάνδρειο (70-59), δείχνοντας χαρακτήρα.

Πρεμιέρα με το δεξί για την ΑΕΚ Betsson, που σε μια πολύ δύσκολη έδρα, στην οποία τα βρίσκει σκούρα κάθε χρόνο κατάφερε να πάρει τη νίκη και να στείλει μήνυμα πως φέτος έχει το μέταλλο για να κάνει το κάτι παραπάνω. Η Ένωση πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, χάρη στην ανοδική παρουσία του ΡαϊΚουάν Γκρέι και στο φινάλε έφτασε σε μεγάλη νίκη.

Ο Σι Τζέι Μπράις με 16 πόντους ήταν το πρώτο βιολί για την ομάδα του Ντράγφκαν Σάκοτα, με τον Κουζμίνσκας να έχει 12 πόντους και τον Χαμπ 10. Για τον Άρη, ο Γούντμπερι μέτρησε 15 πόντους και ο ΝτεΤζούλιους 17 όμως ουδείς άλλος κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του.

Ο Άρης ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και χάρη σε Μαντζούκα και ΝτεΤζούλιους πήρε τα ηνία (9-4, 4'). Η ΑΕΚ ισορρόπησε την κατάσταση με Χέιλ και Χαμπ, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα (9-9, 6'). Ο Βασίλης Τολιόπουλος ζεστάθηκε, η άμυνα των παικτών του Καστρίτη ανέβασε στροφές και οι γηπεδούχοι πήραν ξανά τον έλεγχο (15-9, 8'). Ο Άλκινς έδωσε σκορ και κράτησε τον έλεγχο για την ομάδα του, αλλά η ΑΕΚ μείωσε με Χέιλ και Μπράις σε 17-14.

Η ΑΕΚ έβγαλε ένταση στην άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τους πρώτους πόντους του Κουζμίνσκας στο ματς το προβάδισμα άλλαξε χέρια (17-19, 12'). Ο Σι Τζέι Μπράις ήταν ορεξάτος και έδωσε διαφορά στην Ένωση (19-24, 15'). Αυτή η κατάσταση δεν κράτησε πολύ, καθώς ο Άρης ισοφάρισε, με Νόλεϊ και ΝτεΤζούλιους (24-24, 16'). Ο Τολιόπουλος φώναξε ξανά παρών και ο Άρης πήρε εκ νέου προβάδισμα (27-24, 18'). Η κατάσταση έμεινε απαράλλαχτη ως το τέλος του ημιχρόνου, για το 29-26 του Άρη.

Ο ρυθμός της ΑΕΚ στο δεύτερο μέρος ήταν καλύτερος και στις δύο πλευρές. Ο Χέιλ μπήκε στην εξίσωση και το προβάδισμα άλλαξε χέρια (31-34, 22'). Ο Γκόλντεν έγινε παράγοντας στην επίθεση της Ένωσης, με τη διαφορά να ανεβαίνει (34-40, 24'). Ο Άρης έβγαλε αντίδραση ξανά. Γούντμπερι και ΝτεΤζούλιους ανέλαβαν δράση και το παιχνίδι ήρθε στα ίσα (40-40, 28'). Η ΑΕΚ όμως βρήκε ξανά λύσεις και στις δύο πλευρές και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +3 για το 41-44.

Ο ΡαϊΚουάν Γκρέι μπήκε στο κλίμα του αγώνα, ο Κουζμίνσκας ακολούθησε και η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα για πρώτη φορά (42-52, 32'). Ένα μεγάλο σουτ του Νετζήπογλου έφερε την ΑΕΚ στο +12 (46-58), με τον ΝτεΤζούλιους να δίνει ανάσα στον Άρη (51-60, 35'). Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο της κατάστασης και ένα τρίποντο του Κουζμίνσκας έφερε την Ένωση στο +13 σε κρίσιμο σημείο του αγώνα (51-64, 36'). Η Ένωση κράτησε τον έλεγχο ως το τέλος του αγώνα και κατάφερε να φτάσει στη νίκη, μπαίνοντας με το δεξί στη σεζόν.

Τα δεκάλεπτα:17-14, 29-26, 41-44, 59-70.

14:56 - 30.07.2024

📲 Το νέο mobile app του Sportal είναι εδώ!

To νέο app του Sportal είναι εδώ! Με όλα τα τελευταία νέα, πλήρες ρεπορτάζ, αναλύσεις και αφιερώματα για τα σημαντικά αθλητικά γεγονότα. Video highlights, αθλητικές εκπομπές, Live Blogs, στατιστικά και βαθμολογίες για όλους τους αγώνες. Όλα αυτά από την κορυφαία ομάδα του Sportal.gr. Κατέβασε την εφαρμογή στο κινητό σου για να έχεις όλη την αθλητική δράση στα χέρια σου 🤳🏻!