Ο Άρης έχασε μέσα από τα... χέρια του το παιχνίδι κόντρα στη Χάποελ Ιερουσαλήμ

Ευτυχία Οικονομίδου 22:00 - 16.10.2024 / Ανανεώθηκε: 23:09 - 16.10.2024

Η Χάποελ Ιερουσαλήμ κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να νικήσει τον Άρη μέσα στο Nick Gallis Hall με σκορ 78-68 στην τέταρτη αγωνιστική του EuroCup.

Ο Άρης υποδέχτηκε τη Χάποελ Ιερουσαλήμ στη Θεσσαλονίκη για τις ανάγκες της τέταρτης αγωνιστικής του EuroCup και δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα που είχε χτίσει μέχρι τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου για να ηττηθεί τελικά μέσα στην έδρα του με 78-68. Ο Άρης βρίσκεται πλέον στο 1-3 στη βαθμολογία, ενώ η Χάποελ στο 3-1.

Ο Ντέιβιντ ΝτεΤζούλιους ήταν ο παίκτης που ξεχώρισε για τους Θεσσαλονικείς κάνοντας βραδιά καριέρας με 30 πόντους και 10/14 εντός παιδιάς χωρίς να καταφέρει ωστόσο να δώσει τη νίκη στην ομάδα του. Ο Τζάστιν Σμιθ ήταν ο πρώτος σκόρερ των Ισραηλινών με 18 πόντους έχοντας 8/9 σουτ, ενώ ο Τζάρεντ Χάρπερ ολοκλήρωσε το ματς με double double 14 πόντων και 15 ασίστ.

Οι Θεσσαλονικείς έδειχναν να ξεκινάνε ζεστά την αναμέτρηση χτίζοντας ένα γρήγορο προβάδισμα πέντε πόντων με το... καλημέρα σας (7-2) από πολύ νωρίς στο ματς. Στο αντίπαλο δέος των Ισραηλινών όμως υπήρχε ο Όστιν Γουάιλι που εκτελούσε κατά ριπάς και... ροκάνισε τη διαφορά αμέσως μειώνοντας στον πόντο (9-8). Ένα μικρό 7-0 σερί από την πλευρά της Χάποελ την έβαλε σε θέση οδηγού στο ματς με την πολύτιμη βοήθεια του Κρις Τζόνσον (9-15). Μάλιστα, η διαφορά έφτασε μέχρι και στους 8 πόντους κοντά στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου με τον Άρη να κυνηγάει το σκορ.

Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα πήραν διαφορετική τροπή για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, που όχι μόνο είδε τον ΝτεΤζούλιους να βρίσκεται σε... δαιμονιώδη φόρμα ολοκληρώνοντας το πρώτο ημίχρονο έχοντας σκοράρει ήδη 18 πόντους, αλλά και τον Βασίλη Τολιόπουλο να παίρνει μπρος με 9 πόντους αποτελώντας τον ιδανικό συμπαίκτη. Έτσι, ο Άρης ανέτρεψε το προβάδισμα με ένα 11-0 σερί και πήγε στα αποδυτήρια με σκορ 39-32.

Μετά την ανάπαυλα, η Χάποελ έδειξε διάθεση να ανατρέψει τα δεδομένα και τρέχοντας ένα 2-9 επιμέρους σκορ μείωσε στους 4 πόντους στο 26ο λεπτό (45-41). Τα κακά ποσοστά από τη γραμμή της φιλανθρωπίας ήταν αυτά που έπληξαν τους Ισραηλινούς και διατήρησαν τον Άρη μπροστά στο σκορ (51-48). Με το πολύ χαμηλό 6/22 σούταρε η Χάποελ από τις βολές, ενώ ο Άρης αντιμετώπιζε πρόβλημα από την περιφέρεια με μόλις 2/19 τρίποντα.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε πολύ δυναμικά με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν ένα επιμέρους σερί 4-12 μέχρι το 33' (55-60) με τον Άρη να δείχνει πως δε μπορεί να απαντήσει σε αυτό το επιθετικό κρεσέντο. Μάλιστα, στο 35ο λεπτό με τρίποντο του Χάρπερ η Χάποελ έχτισε διψήφιο προβάδισμα 10 πόντων (57-67) και κατάφερε να το διατηρήσει έως το τέλος του ματς παρά την τεράστια προσπάθεια που κατέβαλε ο ΝτεΤζούλιους που φάνηκε να παλεύει απελπιστικά μόνος του.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 39-32, 51-48, 68-78