Ο Άρης προβλημάτισε, η Καρδίτσα εντυπωσίασε

Στιγμιότυπο από το φιλικό Άρης - Καρδίτσα

ARIS BC

Νίκος Καλαμπάκας 20:47 - 19.09.2024 / Ανανεώθηκε: 20:51 - 19.09.2024

Η Καρδίτσα επιβλήθηκε εκτός έδρας του Άρη με σκορ 74-69 στο τελευταίο φιλικό προετοιμασίας των δύο ομάδων.

Στον τελευταίο του φιλικό αγώνα προετοιμασίας ο Άρης ηττήθηκε από την Καρδίτσα με 69-74. Οι παίκτες του Καστρίτη μπήκαν δυναμικά στον αγώνα καταφέρνοντας να πάρουν αππό νωρίς διψήφια διαφορά πόντων, όμως οι φιλοξενούμενοι επανήλθαν στο δεύτερο ημίχρονο και γύρισαν το ματς.

Το πλάνο Καστρίτη για τον ανανεωμένο Άρη: Ίδια συνταγή, μεγαλύτερο βάθος και ποιότητα στην επίθεση
STOIXIMAN BASKET LEAGUE

17:30 - 19.09.2024

Ο Άρης της νέας χρονιάς θα στηριχθεί στην φιλοσοφία που διέπει τον προπονητή Γιάννη Καστρίτη έχοντας περισσότερους ετοιμοπόλεμους παίκτες και μεγαλύτερη ποιότητα στην επίθεση

Ο Άρης μπήκε με ένα εντυπωσιακό επί μέρους 14-2, καθήλωσε τους Καρδιτσιώτες, όμως όσο περνουσε ο χρόνος, τόσο οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν με ευκολία το αντίπαλο καλάθι και κατάφερναν να ροκανίζουν τη διαφορά.

Ο Άρης στο τέλος του δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 13 πόντους (26-13), όπως και στη λήξη του ημιχρόνου (43-30). Νόλεϊ, Χόρκλερ και Μαντζούκας έδιναν τον ρυθμό στο σκορ για τους γηπεδούχους σε αυτό το διάστημα, όμως οι φιλοξενούμενοι στην 3η και την 4η περίοδο εμφανίστηκαν σαφώς πιο «σφιχτοί» στην άμυνα, και αφού στο 30' ελιχαν ρίξει τη διαφορά στο - 5 (53-48), στην τελευταία περίοδο έκαναν την απόλυτη ανατροπή και τελικά επικράτησαν με 74-69

Δεκάλεπτα: 26-13, 43-30, 53-48, 69-74

ΑΡΗΣ MIDEA: Μπανκς 2 (4ρ., 2ασ., 3κλ.), Νόλει 26 (4/6τρ., 4ρ., 2κλ.), ΝτεΤζούλιους 10 (2/3τρ., 3ασ., Καζαμίας, Μποχωρίδης 7 (1τρ., 5ρ., 3κλ.), Γκιουζέλης 5 (1τρ.), Κλέι 2 (3ρ., 2ασ.), Γούντμπερι 3, Ρόμπερτς 2 (5r.), Μαντζούκας 12 (1τρ.).

ΚΑΡΔΙΤΣΑ ΙΑΠΩΝΙΚΗ: Πλώτας 4, Λούις 15 (3τρ.), Χόρκλερ 15 (1), Allen, Δίπλαρος 5 (1), Γουότσον 12, Κασελάκης 13 (1), Χρηστίδης 4, Καμπερίδης 6 (2).