Ο Παναθηναϊκός άντεξε κόντρα στον σκληροτράχηλο Άρη κι έκλεισε ραντεβού με τον Ολυμπιακό για τους τελικούς

Ηλίας Λαλιώτης 18:43 - 02.06.2024 / Ανανεώθηκε: 18:52 - 02.06.2024

Δια πυρός και σιδήρου πέρασε από το Αλεξάνδρειο ο Παναθηναϊκός AKTOR (65-80) βγάζοντας αντίδραση στο σκληρό παιχνίδι του Άρη και παίρνοντας το εισιτήριο για τους τελικούς της Basket League.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε για δεύτερη φορά επί του Άρη στην ημιτελική σειρά των playoffs της Basket League (65-80), έκανε το 2-0 και πήρε την πρόκριση για τους τελικούς κόντρα στον Ολυμπιακό, όπου θα έχει το πλεονέκτημα έδρας.

Η αναμέτρηση ήταν ένα πολύ δυνατό τεστ για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν για ένα ημίχρονο, με τους παίκτες του Γιάννη Καστρίτη παίζουν υπέρμετρα σκληρά, με αποτέλεσμα τόσο ο Τούρκος τεχνικός, όσο και οι υπόλοιποι άνθρωποι του Τριφυλλιού να διαμαρτύρονται συνεχώς λέγοντας πως «αυτό δεν είναι μπάσκετ».

18:11 - 02.06.2024

Άρης - Παναθηναϊκός: Έξαλλος ο Αταμάν, έφτασε μέχρι την γραμματεία και δέχθηκε τεχνική ποινή

O Τούρκος τεχνικός εκνευρίστηκε με τις αποφάσεις των διαιτητών.

Στο δεύτερο μέρος, ωστόσο, ο Παναθηναϊκός AKTOR εκμεταλλευόμενος και τα πολλά φάουλ με τα οποία είχαν φορτωθεί οι γηπεδούχοι, κατάφεραν να φτάσουν άνετα στη νίκη με πρωταγωνιστές τους Ματίας Λεσόρ και Τζέριαν Γκραντ.

Πλέον, οι Πράσινοι στρέφουν το ενδιαφέρον στους τελικούς κόντρα στον Ολυμπιακό, οι οποίοι αναμένεται να ξεκινήσουν την ερχόμενη Τετάρτη (5/6).

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Εργκίν Αταμάν επέλεξε την ίδια πεντάδα με το Game 1, δηλαδή τους Γκραντ, Ναν, Γκριγκόνις, Μήτογλου και Μπαλτσερόφσκι. Οι «πράσινοι» επιχείρησαν εξαρχής να χτυπήσουν μέσα στη ρακέτα και προηγήθηκαν 6-9 μετά από 5 λεπτά αγώνα. Ωστόσο, ήταν πολλοί άστοχοι από την περιφέρεια (0/4) τρίποντα, είχαν κακή κυκλοφορία της μπάλας και ο Άρης το εκμεταλλεύτηκε για να προηγηθεί στο τέλος της πρώτης περιόδου με 15-13, έχοντας πρωταγωνιστές τους Γκάλινατ και Ντε Σόουζα.

Ο Καστρίτης επέλεξε ένα κοντό σχήμα στην έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να κυριαρχήσει στα ριμπάουντ. Παράλληλα, το σκληρό παιχνίδι των γηπεδούχων είχε ως φυσιολογικό αποτέλεσμα να συμπληρώσουν 5 φάουλ μέσα σε 1 λεπτό, αλλά και να υπάρχει μεγάλη ένταση και νευρικότητα στο παιχνίδι, το οποίο έγινε κάκιστο ποιοτικά. Μέσα στο χάος, ήρθε ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ να πετύχει τα μοναδικά τρίποντα του Τριφυλλιού στο ημίχρονο (2/11) και με 10 δικούς του πόντους στην περίοδο να δώσει τη δυνατότητα στην ομάδα του να ξεφύγει με +8 (28-36) μετά από 20 λεπτά αγώνα.

18:07 - 02.06.2024

Άρης - Παναθηναϊκός: Οι Θεσσαλονικείς έφτασαν τα 5 ομαδικά φάουλ σε 56'' στην 2η περίοδο

Συμπλήρωσε ομαδικά σε λιγότερο από ένα λεπτό ο Άρης στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με στόχο να χτυπήσει μέσα στο καλάθι και τα κατάφερε. Με συνεχόμενους πόντους του Μήτογλου αρχικά, αλλά δύο σερί τρίποντα του Γκραντ εν συνεχεία, έφτασε τη διαφορά στο μέγιστο βαθμό της (38-55). Ο Άρης αντέδρασε και πάλι με τους Ντε Σόουζα και Τολιόπουλο για να μειώσει στους 10 (47-57), πριν ο Ναν με τρίποντο διαμορφώσει το 49-60 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με τον Λεσόρ να τροφοδοτείται συνέχεια κάτω από το αντίπαλο καλάθι και να τελειώνει φάσεις, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να διατηρεί μια διψήφια διαφορά στο «Αλεξάνδρειο» (53-66 στο 34'). Ένα ξέσπασμα σε άμυνα και επίθεση στο επόμενο δίλεπτο, έβαλε οριστικά τέλος στο ματς, με τους «πράσινους» να πηγαίνουν στο +21 (53-74) και να ετοιμάζονται για τους τελικούς κόντρα στον Ολυμπιακό.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-13, 28-36, 49-60, 65-80

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 9 (1/7 τρίποντα. 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Μπλούμπεργκς (5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 2, Ντε Σόουζα 12 (10 ριμπάουντ, 3 λάθη), Γκάλινατ 12 (2/7 τρίποντα), Σλαφτσάκης 4 (6 ριμπάουντ), Σταρκ 7 (1), Κατσίβελης 6, Τσαχτσίρας, Περσίδης 2, Καλόγηρος 5, Ριντ 6

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Μπαλτσερόφκσι 7 (3 ριμπαόυντ), Γκραντ 13 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Γκριγκόνις 11 (1), Μήτογλου 6 (8 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 3 (3 ριμπάουντ), Μωραΐτης (2 ασίστ), Σλούκας (3 ασίστ), Παπαπέτρου 2 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λεσόρ 15 (7 ριμπάουντ, 2 λάθη), Αντετοκούνμπο 2, Ερνναγκόμεθ 10 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)