Νίκησε τον Άρη, «κέρδισε» Αβδάλα και Σταυρακόπουλο το Περιστέρι

Ο Νεοκλής Αβδάλας

Χρήστος Τσάλτας 18:43 - 29.09.2024 / Ανανεώθηκε: 18:43 - 29.09.2024

Το Περιστέρι με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να λυγίσει τον Άρη (73-69), σε ένα παιχνίδι που ξεχώρισαν οι Νεοκλής Αβδάλας και Σωτήρης Σταυρακόπουλος για την ομάδα των δυτικών προαστίων.

Ο μικρός τελικός του Super Cup ήταν ένα καλό... πρόγευμα ενόψει του μεγάλου αγώνα που θα ακολουθήσει ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό. Ο Άρης ξεκίνησε δυνατά και ΄πήρε τα ηνία του αγώνα, όμως το Περιστέρι με ανατροπή διαρκείας και μπροστάρηδες τους Νεοκλή Αβδάλα και Σωτήρη Σταυτακόπουλο κατάφερε να φτάσει στη νίκη. Έτσι, τερμάτισε στην τρίτη θέση του μίνι τουρνουά, την ώρα που οι κίτρινοι έκλεισαν την παρουσία τους στο «σμαραγδένιο νησί» με 2 ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Ο Αβδάλας με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Περιστερίου, με τον Έντι να μετράει 13 πόντους, ενώ 8 πόντους και εξαιρετική εικόνα στην άμυνα είχε ο Σωτήρης Σταυρακόπουλος. Από τον Άρη οι 22 πόντοι του Βασίλη Τολιόπουλου και οι 11 του Ντέιβιντ Ντε Τζούλιους δεν ήταν αρκετοί.

Με περισσότερη ενέργεια και φρεσκάδα μπήκε ο Άρης στο παιχνίδι. Νόλεϊ και Μαντζούκας έδωσαν τόν τόνο και οι κίτρινοι μπήκαν σε θέση οδηγού (12-3, 4'). Το Περιστέρι προσπάθησε να αντιδράσει και ο Αβδάδλας με δικές του προσπάθειες ροκάνισε τη διαφορά (17-12, 7'). Ο Τολιόπουλος μπήκε στο παρκέ και έδωσε σκορ για την ομάδα του και παρά τις προσπάθειες των Αβδάλα και Ζούγρη ο Άρης έκλεισε το δεκάλεπτο στο +9 για το 25-16.

Ο Άρης κρατούσε τα ηνία με Μποχωρίδη και Ρόμπερτς, αλλά το Περιστέρι είχε απαντήσεις, με τον Πάπας να μαζεύει τη διαφορά (30-24, 14'). Ο Πάπας συνέχισε να δίνει σκορ και το Περιστέρι πλησίασε σε απόσταση ενός σουτ (32-29, 15'). Ο Γούντμπερι ανέλαβε δράση φγια τον Άρη, με τον Τολιόπουλο να ακολουθεί και τους κίτρινους να κρατούν τη θέση οδηγού (41-37, 19'). Οι Περιστεριώτες μάζεψαν τη διαφορά για το 41-39 του πρώτου μέρους.

Ο Νεοκλής Αβδάλας συνέχισε να ηγείται του Περιστερίου στο παρκέ και η οάδα των δυτικών προαστίων πήρε το προβάδισμα (45-48, 24'). Ο Τολιόπουλος ανέλαβε δράση και με δικές του προσπάθειες έφερε το παιχνίδι στα ίσα (50-50, 28'). Οι παίκτες του Λιμνιάτη συνέχιζαν στο ίδιο τέμπο και με τον Κάρμπερι έκλισαν το δεκάλεπτο με προβάδισμα για το 55-57.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στη Ρόδο, με το Περιστέρι να κρατάει τον έλεγχο χάρη στον Ζούγρη (60-61, 33'). Ο Τολιόπουλος ισοφάρισε, αλλά ο Σταυρακόπουλος απάντησε με τρίποοντο και φάουλ για το Περιστέρι (63-67, 36'). Η άμυνα του Περιστερίου ήταν αποτελεσματική και ο Πάτον ανέβασε τη διαφορά (63-70, 37'). Μέχρι το φινάλε το σκηνικό δεν άλλαξε, με το Περιστέρι να φτάνει στη νίκη, τερματίζοντας στην τρίτη θέση του Stoiximan Super Cup στη Ρόδο.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 41-39, 55-57, 69-73.