Πάλεψε αλλά έχασε στις λεπτομέρειες ο Άρης

Νίκος Καλαμπάκας 22:04 - 02.10.2024 / Ανανεώθηκε: 22:47 - 02.10.2024

Ο Άρης δεν κατάφερε να κάνει... σεφτέ στις νίκες στο Eurocup, αφού μέσα στο Αλεξάνδρειο ηττήθηκε με 63-68 από την Τουρκ Τέλεκομ, μένοντας στο 0-2 της κατάταξης! Αποχώρησε τραυματίας ο Χαραλαμπόπουλος, όμως είχε προλάβει να κάνει τη... ζημιά στην ελληνική ομάδα! Κορυφαίοι για τους κιτρινόμαυρους οι Ντε Τζούλιους, Νόλεϊ και Ρόμπερτς με 12, 13 και 14 πόντους αντίστοιχα!

Ήττα με σκορ 63-68 γνώρισε ο Άρης από την Τουρκ Τέλεκομ στο Αλεξάνδρειο, αφού οι κιτρινόμαυροι άργησαν πολύ να μπουν στο ματς και όταν το έκαναν, η ομάδα της Τουρκίας έδειξε ψυχραιμία και έβγαλε αντίδραση...

Ο Άρης μετά την πρεμιέρα του με τη Βενέτσια στην Ιταλία, έδειξε να μπαίνει «μουδιασμένος» και στο πρώτο του εντός έδρας ματς, δίνοντας δικαιώματα στους παίκτες της Τουρκ.

Από την πλευρά της, η ομάδα του Εμρέ Τσαν ήταν πιο ήρεμη, είχε καλύτερες αποφάσεις και κυριάρχησε απόλυτα από τα πρώτα κιόλας λεπτά, πηγαίνοντας στο τάιμ άουτ της 1ης περιόδου όντας 8 πόντους μπροστά (13-21).

Το σκηνικό στη 2η περίοδο δεν άλλαξε, με τους γηπεδούχους να μην έχουν καθαρό μυαλό και να μην μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των Τούρκων.

Κάιλ Αλεξάντερ και Άντονι Μπράουν ήταν οι κύριοι εκφραστές των επιθέσεων της Τουρκ, ενώ από τον Άρη δεν υπήρχε κάποιος που ξεχώρισε στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο έληξε με διαφορά 10 πόντων υπέρ των φιλοξενούμενων (26-36).

Γιαννακόπουλος για Αγγελόπουλους: «Το ότι τους έχουμε νικήσει τόσες φορές τους κάνει να δημιουργούν ένταση για να είναι χαρούμενοι οι φαν τους» (vid)
EUROLEAGUE

17:15 - 02.10.2024

Ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος όπως δεν τον έχετε ξανά δει ποτέ! Ο μεγαλομέτοχος της ΚΑΕ Παναθηναϊκός παραχώρησε συνέντευξη στη γαλλική ιστοσελίδα SWEEK λίγο πριν ξεκινήσει η Euroleague της σεζόν 2024-25 και τα λέει όλα.

Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου όλα έδειχναν ότι οι κιτρινόμαυροι δεν θα μπορούσαν να επιστρέψουν στον αγώνα. Η διαφορά παρέμενε σε διψήφια νούμερα, όμως με τρίποντα των Νόλεϊ και Τολιόπουλου ο Άρης μείωσε στους 2 (39-41) και έκτοτε ο αγώνας έγινε... ροντέο, με τον Άρη να μην αφήει ξανά την Τουρκ να πάρει προβάδισμα ασφαλείας. Στο 30' το σκορ ήταν ισόπαλο (47-47) και το ματς πλέον είχε γίνει ντέρμπι...

Με το... καλημέρα του τελευταίου δεκαλέπτου ο Άρης πήρε προβάδισμα δύο πόντων, όμως η Τουρκ αντέδρασε ξανά, είχε την ψυχραιμία να διαχειριστεί τον ενθουσιασμό των αντιπάλων και έτσι πήρε εκ νέου εκείνη το προβάδισμα, φτάνοντας μέχρι και το +5 (59-64). Στα περίπου δύο λεπτά που απέμεναν, ο Άρης δεν κατάφερε να αντιδράσει και έτσι γνώρισε τη δεύτερη φετινή του ήττα στο Eurocup, σε ισάριθμους αγώνες.

Δεκάλεπτα: 13-21, 26-36, 47-47, 63-68

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Μπανκς 4, Νόλι 13 , Τολιόπουλος 8, Ντε Τζούλιους 12 (2/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/5 βολές), Χατζηδάκης, Γκιουζέλης, Μποχωρίδης 3, Κλέι, Πουρλίδας, Γούντμπερι 4 , Ρόμπερτς 14 , Μαντζούκας 5

ΤΟΥΡΚ ΤΕΛΕΚΟΜ (Τζαν): Χάιντεγκερ 3, Ντουρμάζ 2, Άκπιναρ 13 (2/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Αλεξάντερ 12, Μπράουν 17, Τουντζά, Αγκβά, Μπες, Χάνλαν 6 (2/11 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χαραλαμπόπουλος 15, Μακουντού