Μπλόκαρε τον Άρη η Τσεντεβίτα στη Θεσσαλονίκη

Νίκος Καλαμπάκας 22:10 - 23.10.2024 / Ανανεώθηκε: 22:17 - 23.10.2024

Πικρή ήττα με σκορ 75-82 γνώρισε ο Άρης στη Θεσσαλονίκη από την Τσεντεβίτα. Στο 1-4 έπεσε η ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Το σκληρό του πρόσωπο δείχνει το Eurocup φέτος στον Άρη, αφού η ομάδα της Θεσσαλονίκης ηττήθηκε και από την Τσεντεβίτα με σκορ 75-82 και έπεσε στο 1-4 της κατάταξης. Οι Θεσσαλονικείς έκαναν κακό τέταρτο δεκάλεπτο και πλήρωσαν την αστοχία τους και τα πολλά τους λάθη, όταν η μπάλα άρχισε να... καίει!

Ο Τολιόπουλος ήταν ο πρώτος σκόρερ της ελληνικής ομάδας με 17 πόντους, ενώ 15 πρόσθεσε ο Νόλεϊ και 12 ο Χοτζ. Από την πλευρά των νικητών Μπλάζιτς με 19 και Ρόμπινσον με 18 ήταν οι κορυφαίοι.

Μετά από ένα μουδιασμένο ξεκίνημα, ο Άρης ξεκίνησε να βρίσκει σιγά σιγά τον ρυθμό του, ωστόσο στην 1η περίοδο η Τσεντεβίτα φάνηκε να πατάει πιο καλά στα πόδια της και να είναι η ομάδα που ελέγχει τον ρυθμό. Οι φιλοξενούμενοι διατηρούν διαφορά ενός μέχρι τρεις πόντους, όμως στο τέλος του δεκαλέπτου ο Άρης προηγήθηκε με 24-23.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εντελώς διαφορετικό για τους γηπεδούχους. Τολιόπουλος και Νόλεϊ απέκτησαν εξαιρετικό ρυθμό στην επίθεση και ο Άρης βρήκε την ευκαιρία όχι μόνο να προηγηθεί, αλλά να πάει στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με διψήφια διαφορά (48-37).

Η τρίτη περίοδος όμως δεν ήταν τόσο καλή. Η Τσεντεβίτα με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να καθηλώσει τους γηπεδούχους και έριξε τη διαφορά στους 2 πόντους (56-54), όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν το σθένος και αντέδρασαν με σερί 5-0, κλείνοντας τελικά την περίοδο προηγούμενοι με 7 (61-54).

Όμως αν και το μομέντουμ ήταν υπέρ του Άρη, στο τέταρτο δεκάλεπτο επήλθε ένα... μπλακ άουτ. Σε κρίσιμες στιγμές οι αποφάσεις των παικτών του Καστρίτη δεν ήταν οι πρέπουσες, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να εκμεταλλευτούν την επιθετική αδράνεια των κιτρινόμαυρων και να δραπετεύσουν τελικά με τη νίκη (75-82).

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 48-37, 61-54, 75-82