Περίπατος στον Χολαργό για τον Παναθηναϊκό - Άνετη πρόκριση επί του Άρη

Απόστολος Μαυράκης 16:51 - 29.09.2024 / Ανανεώθηκε: 16:52 - 29.09.2024

Ο Άρης Χολαργού δεν κατάφερε να προβάλει αντίσταση στον Παναθηναϊκό, ηττήθηκε με 43-79 εντός έδρας και είδε τις πράσινες να παίρνουν άνετη πρόκριση για τον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος Γυναικών.

Σε περίπατο μετέτρεψε την αναμέτρησή του με τον Άρη Χολαργού ο Παναθηναϊκός, αφού επικράτησε εκτός έδρας με σκορ 43-79, σε ματς που διεξήχθη στα πλαίσια της Β' φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος Γυναικών.

Οι αθλήτριες των πρασίνων είχαν όρεξη από νωρίς και μπήκαν πολυ δυνατά στον αγώνα καταφέρνοντας να να τρέξουν στο ξεκίνημα σερί 13-0 και να δείξουν τις διαθέσεις τους.

Η ομάδα της Γκουζίνη συνέχισε δυνατά στην επίθεση, με αποτέλεσμα το τέλος του δεκαλέπτου να την βρει στο +14 (9-23).

Ίδια ήταν η εικόνα και στη 2η περίοδο, αφού η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν εμφανής. Ο Παναθηναϊκός δεν χρειαζόταν να ανοίξει το γκάζι, ωστόσο έδειχνε σοβαρότητα και συνέπεια, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει στο 21-45.

Οι γηπεδούχες δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του «τριφυλλιού» και αρκέστηκαν σε ρόλο θεατή στον αγώνα. Στο 30' ο Παναθηναϊκός είχε φτάσει τη διαφορά στους 30 πόντους (33-63).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και έχοντας πια πάρουν την πρόκριση, οι φιλοξενούμενες έριξαν ταχύτητα, παίρνοντας τελικά την πρόκριση για τα προημιτελικά του θεσμού με σκορ 79-43.

Τα δεκάλεπτα: 9-23, 21-45, 36-66, 43-79