Έκανε περίπατο με Μίροτιτς η Αρμάνι στο Μιλάνο!

Νίκολα Μίροτιτς

Γιάννης Πάλλας 23:33 - 09.11.2023 / Ανανεώθηκε: 12:06 - 14.08.2024

Η Αρμάνι ισοπέδωσε (83-52) την Βαλένθια για την 7η αγωνιστική της Euroleague επιτυγχάνοντας τη δεύτερη νίκη στη διοργάνωση

Σαρωτική ήταν η Αρμάνι στο Μιλάνο διαλύοντας (83-52) τη Βαλένθια για την 7η αγωνιστική της Euroleague, με τον Νίκολα Μίροτιτς να πραγματοποιεί μεγάλη εμφάνιση.

Ο πάουερ φόργουορντ της Ιταλικής ομάδας τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ σε 20:55 λεπτά που έμεινε στο παρκέ.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα πέτυχε την δεύτερη νίκη (2-5) της μετά από τέσσερις σερί ήττες επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα μετά το 65-53 της 17ης Οκτωβρίου επί του Ολυμπιακού στο Μιλάνο.

Ολυμπιακός - Μπασκόνια: Sportal Euroleague Show με όλη τη δράση της ημέρας

Κάντε εγγραφή στο YouTube κανάλι του Sportal.gr για αποκλειστικές συνεντεύξεις, Live Streams και πλούσιο video περιεχόμενο!

Η Αρμάνι από το πρώτο 10λεπτο (23-12) έδειξε τις... άγριες διαθέσεις της και με τον Νίκολα Μίροτιτς και τον Μάοντο Λο να σκοράρουν ξέφυγε (28-12 στο 11’ και 40-24 στο 17’) πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο στο +13 (44-31 στο 20’).

Οι Τζάρεντ Χάρπερ και Μπράντον Ντέιβις προσπαθούσαν για την ισπανική ομάδα, αλλά δεν μπόρεσαν να αποτρέψουν την ήττα. Το επιμέρους 20-8 στο τρίτο 10λεπτο (64-39 στο 30’) ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη για την ομάδα του Έτορε Μεσίνα, η οποία δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Βαλένθια.

Οι ισπανοί σημείωσαν συνολικά 21 πόντους στο δεύτερο 20λεπτο, γεγονός που οφείλονταν στην εξααιρετική άμυνα των γηπεδούχων. Το 70-43 (στο 33’) στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου μετέτρεψαν το υπόλοιπο μέρος του αγώνα σε τυπική διαδικασία.

MVP: Ο Νίκολα Μίροτιτς

Ο πάουερ φόργουορντ της Αρμάνι ήταν ασταμάτητος και σε 20:55 λεπτά που αγωνίστηκε είχε 19 πόντους και 7 ριμπάουντ. Ήταν ο πλέον επιδραστικός παίκτης της ιταλικής ομάδας στον «υγιεινό περίπατο» απέναντι στους ισπανούς.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:

Η εκπληκτική άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου αποτέλεσε το σημείο αναφοράς της κυριαρχικής εμφάνισης της Αρμάνι. Το επιμέρους 20-8 στο τρίτο 10λεπτο και οι συνολικά 21 πόντοι που σημείωσε η Βαλένθια στο δεύτερο 20λεπτο εξηγούν το 83-52 με το οποίο ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στο Μιλάνο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ, Παστούσιακ, Γκόρντον.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-12, 44-31, 64-39, 83-52.

ΑΡΜΑΝΙ (Μεσίνα): Λο 10, Πόιθρες 8 (7 ριμπάουντ), Μπορτολάνι 5, Τονούτ 6 (3 ριμπάουντ), Μέλι 3 (5 ριμπάουντ), Ρίτσι 3, Φλακαντόρι 7 (2 ασίστ), Χολ 7 (3 ριμπάουντ), Σιλντς, Μίροτιτς 19 (3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χάινς 6, Φόγκτμαν 9 (4 ριμπάουντ).

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Χάρπερ 10 (2/4 τρίποντα), Κλαβέρ, Πουέρο 2, Ρόιβερς 8 (6 ριμπάουντ), Πραντίγια 1, Αροστέγκι 6 (4 ριμπάουντ), Φεράντο 3, Ίνγκλις 6 (4 ριμπάουντ), Γιόβιτς 2, Ρόμπερτσον, Ντέιβις 9 (7 ριμπάουντ), Οτζελεγε 5.