Επιστροφή στις νίκες για την Αρμάνι Μιλάνο με 100αρα επί της Σάσαρι

Αρμάνι Μιλάνο - Σάσαρι

© Olimpia Milano

Παναγιώτης Ραμαντάνης 21:32 - 06.10.2024 / Ανανεώθηκε: 21:33 - 06.10.2024

Χωρίς να αντιμετωπίσει κάποια δυσκολία, η Αρμάνι Μιλάνο κέρδισε με 100-75 τη Σάσαρι.

Μετά από δύο ήττες η Αρμάνι επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα. Η ομάδα του Μιλάνου υποδέχθηκε τη Σάσαρι για τη δεύτερη αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος τη Σάσαρι και δίχως να αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα, επικράτησε με 100-75.

Πρωταγωνιστής για την Αρμάνι ο Ζακ ΛεΝτέι ο οποίος είχε 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Εξαιρετικός και ο Μίροτιτς με 15 πόντους και 2 ριμπάουντ, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι Φλακαντόρι (13), Τονούτ (12) και Ντιμιτρίγεβιτς (12).

Η εξέλιξη του αγώνα:

Η Σάσαρι ξεκίνησε με ένα 5-0, ωστόσο η Αρμάνι με ένα 6-0 πήρε άμεσα προβάδισμα. Στο 05:41 οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ με 10-6, όμως το Μιλάνο με σερί 12-0 από το 05:32 μέχρι το 02:46, είχε περάσει μπροστά με 18-10. Στο τέλος του δεκαλέπτου, η Αρμάνι είχε το προβάδισμα με 23-14.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, οι γηπεδούχοι με ένα 5-0 είχαν double score (28-14). Η Σάσαρι προσπαθούσε να μειώσει, όμως η Αρμάνι έμοιαζε ασταμάτητη. Στο 01:09 η Ολίμπια προηγούνταν με 55-28, ενώ είχε πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 57-31. Εντυπωσιακός Νίκολα Μίροτιτς, με 15 πόντους, ενώ 11 είχε ο Λεντέι.

Η Αρμάνι είχε πετύχει το πρώτο καλάθι του δευτέρου ημιχρόνου, ενώ στο 08:13, είχε πάρει για πρώτη φορά διαφορά πάνω από 30 πόντους (64-33). Η Σάσαρι είχε ανεβάσει την απόδοσή της για δύο λεπτά και στο 03:25 είχε μειώσει στους 19 (67-47), ενώ με τη λήξη της τρίτης περιόδου, οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 76-54.

Το Μιλάνο διαχειρίστηκε άρτια το προβάδισμά του στο τέταρτο δεκάλεπτο και κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 100-75. Αυτό ήταν και το πρώτο θετικό αποτέλεσμα για την Αρμάνι στο φετινό πρωτάθλημα, μιας και είχε προηγηθεί η ήττα από την Τριέστε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Υπενθυμίζουμε ότι η Αρμάνι στρέφει πάλι το βλέμμα της στην Ευρώπη, όπου υποδέχεται την Παρί για τη 2η αγωνιστική της Euroleague.