Ματσάρα στην Ιταλία και το Σούπερ Καπ στην Αρμάνι Μιλάνο που «ξέρανε» τη Βίρτους στην παράταση

Αρμάνι Μιλάνο

© Olimpia Milano

Παναγιώτης Ραμαντάνης 21:24 - 22.09.2024 / Ανανεώθηκε: 21:24 - 22.09.2024

Η Αρμάνι Μιλάνο αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να «πεθάνει», επέστρεψε από το -16 που έχανε από τη Βίρτους Μπολόνια και κατέκτησε το Σούπερ Καπ Ιταλίας στην παράταση, με 98-96.

Απίθανο παιχνίδι στην Ιταλία, το οποίο έκρινε τον πρώτο τίτλο της χρονιάς, με την Αρμάνι να είναι αυτή που χαμογέλασε. Το Μιλάνο αντιμετώπισε την Μπολόνια στον τελικό του Σούπερ Καπ, με τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στην παράταση (84-84 κανονική διάρκεια), όπου το σύνολο του Έτορε Μεσίνα, επικράτησε στο τέλος με 98-96 και κατέκτησε τον τίτλο.

Η Βίρτους είχε φτάσει να έχει διαφορά 16 πόντων, αλλά το Μιλάνο επανήλθε στο ματς και πήρε τη μεγάλη νίκη. Τρομερός Νίμπο, βγήκε πρώτος σκόρερ με 20 πόντους (9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ενώ οι Μπολμαρό και Μίροτιτς είχαν από 18. Για τη Βίρτους ξεχώρισε ο Πολονάρα με 18 πόντους.

Το ματς:

Η Αρμάνι είχε πετύχει το πρώτο καλάθι της βραδιάς, με τη Βίρτους να κάνει το 3-2. Στο 06:07 η Μπολόνια είχε double score (10-5), ενώ στο 04:15 είχε το προβάδισμα με 15-7. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι είχε διαχειριστεί το προβάδισμά της και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ήταν μπροστά με 26-17.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, η Μπολόνια με τρίποντο είχε πάρει για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στον αγώνα (29-17). Μάλιστα, στο 06:19, μετά από νέο τρίποντο η Βίρτους ήταν στο +15 (24-39). Στο 02:30 το σκορ ήταν 45-29, με την Αρμάνι να μειώνει σε 45-36, με ένα σερί 7-0. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με την Μπολόνια να προηγείται για έντεκα (47-36).

Η Βίρτους είχε πετύχει το πρώτο καλάθι του δευτέρου ημιχρόνου για το +13 (49-36), ενώ στο 06:48 ήταν μπροστά με 53-44. Με ένα σερί 9-0 από το 06:29 μέχρι το 04:49, η Αρμάνι είχε ισοφαρίσει σε 53-53, ενώ στο 03:55, είχε περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ μετά από ώρα (57-55). Το προβάδισμά της κράτησε για λίγο, με την Μπολόνια να ολοκληρώνει την τρίτη περίοδο με 69-64.

Στην τέταρτη περίοδο με πέντε σερί πόντους, το Μιλάνο είχε ισοφαρίσει σε 69-69, με την Μπολόνια να παίρνει και πάλι το προβάδισμα με τρεις σερί βολές (72-69). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ο ορισμός του μεγάλου ντέρμπι, με τις εναλλαγές στο σκορ να είναι πολλές. Στο 01:40 η Αρμάνι ήταν μπροστά με 82-79, αλλά με ένα σερί 5-0, η Βίρτους είχε προηγηθεί με 84-82. Το Μιλάνο ισοφάρισε και έτσι με 84-84 πήγαν παράταση.

Το Μιλάνο είχε σκοράρει δίποντο με την έναρξη της παράτασης, όμως με πέντε σερί πόντους, η Μπολόνια είχε προηγηθεί με 89-86, ενώ στο 03:02 η διαφορά ήταν στους 5 (93-88). Το σύνολο του Έτορε Μεσίνα φάνηκε... πολύ σκληρό για να αφήσει το ματς και με σερί 9-0, πήγε μπροστά με 98-93. Το μόνο που κατάφερε η Βίρτους είναι να μειώσει στον τελικό 98-96, με την Αρμάνι να φτάνει στην κατάκτηση του Σούπερ Καπ.