Με Τζέιμς η Μονακό «άλωσε» το Μιλάνο!

Μάικ Τζέιμς

Sportal newsroom 23:38 - 02.11.2023 / Ανανεώθηκε: 12:16 - 14.08.2024

Η Μονακό πέρασε νικηφόρα (72-66) από το Μιλάνο κόντρα στην Αρμάνι για την 6η αγωνιστική της Euroleague

Με τον Μάικ Τζέιμς να πραγματοποιεί μεγάλη εμφάνιση η Μονακό επικράτησε (72-66) της Αρμάνι Μιλάνο εκτός έδρας, για την 6η αγωνιστική της Euroleague!

Οι Μονεγάσκοι πλέον μετρούν 4 νίκες και 2 ήττες, ενώ οι Ιταλοί έχουν απολογισμό 1 νίκη και 5 ήττες, παρουσιάζοντας πολλά προβλήματα στο παιχνίδι τους.

Ο Μάικ Τζέιμς ήταν ο ηγέτης της Μονακό με 21 πόντους (5/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/3 βολές), 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 33 λεπτά συμμετοχής. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Άλφα Ντιαλό με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Από την ιταλική ομάδα πολύ καλή παρουσία είχε ο Σαβόν Σιλντς, που είχε 17 πόντους (4/6 δίποντα, 3/8 τρίποντα), 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, αλλά και 6 λάθη. Στους 15 πόντους σταμάτησε ο Ντέβον Χολ, ενώ ο Νίκολα Μίροτιτς, είχε 9 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα μέσα από το Sportal.

Sportal Euroleague Show με Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός και όλα τα highlights της ημέρας

Κάντε εγγραφή στο YouTube κανάλι του Sportal.gr για αποκλειστικές συνεντεύξεις, Live Streams και πλούσιο video περιεχόμενο!

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο (18-13) από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς οι Ιταλοί με τον Σίλντς να σκοράρει είχαν ένα μικρό προβάδισμα έναντι των Μονεγάσκων που δυσκολεύονταν να σκοράρουν στην αρχή του αγώνα. Σταδιακά οι παίκτες του Σάσα Ομπράντοβιτς βρήκαν τη λύση και έφεραν την αναμέτρηση σε ισορροπία (37-35 στο 20’).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν πολύ καλή άμυνα και κράτησαν τους Ιταλούς στους 11 πόντους στην τρίτη περίοδο ενώ σημείωσαν 17 με συνέπεια να πάρουν τον έλεγχο (48-52 στο 30’).

Στην τελευταία περίοδο, ο Μάικ Τζέιμς ήταν εκείνος που έκανε τη διαφορά αναλαμβάνοντας να σκοράρει τη δύσκολη ώρα. Εκεί, όπου η ομάδα του Μεσίνα προσπαθούσε να ανακάμψει και να επιστρέψει. Όμως, ο Μάικ Τζέιμς ήταν εκεί και με την βοήθεια του Άλφα Ντιαλό «καθάρισε» την... μπουγάδα βάζοντας ακόμη πιο δύσκολα στην Αρμάνι για τη συνέχεια.

MVP: Ο Μάικ Τζέιμς

Ο Αμερικανός γκαρντ τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους (5/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/3 βολές), 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 33 λεπτά συμμετοχής. Είναι δίχως αμφιβολία ο ηγέτης της Μονακό και εκείνος που ξέρει να σκοράρει στα δύσκολα.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ:

Το επιθετικό κρεσέντο του Μάικ Τζέιμς και η χαμηλή παραγωγικότητα της Αρμάνι στο δεύτερο μέρος (29 πόντοι) γεγονός που οφείλεται στην εξαιρετική άμυνα της Μονακό που κράτησε συνολικά πολύ χαμηλά την ιταλική ομάδα σε επίπεδο παραγωγικότητας.