Σούπερ δίδυμο Χάουαρντ-Μονέκε στο «διπλό» της Μπασκόνια (vid)

Τσίμα Μονέκε

Γιάννης Πάλλας 23:41 - 01.12.2023 / Ανανεώθηκε: 11:36 - 14.08.2024

Η Μπασκόνια πέρασε νικηφόρα (98-84) από την έδρα της Βαλένθια για την 11η αγωνιστική της Euroleague με τους εκπληκτικούς Μάρκους Χάουαρντ και Τσίμα Μονέκε

Με αντεπίθεση διαρκείας στην τελευταία περίοδο και μεγάλους πρωταγωνιστές τον Μάρκους Χάουαρντ και τον Τσίμα Μονέκε η Μπασκόνια πέρασε εμφατικά (98-84) από το «άντρο» της Βαλένθια για την 11η αγωνιστική της Euroleague.

Η ομάδα των Βάσκων πλέον έχει ρεκόρ 6-5, ενώ οι «νυχτερίδες» μετρούν 5 νίκες και 6 ήττες στη διοργάνωση.

Από την αρχή της αναμέτρησης η Βαλένθια είχε τον έλεγχο με τον Κρις Τζόουνς (19-12 στο 7’) απέναντι στους παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς που έδειχναν να μην μπορούν να βρουν λύσεις απέναντι στην πίεση των γηπεδούχων. Με τα καλάθια των Σεντεκέρσκις και Μαρίνκοβιτς πλησίασε στο τέλος του πρώτου 10λεπτου (21-20 στο 10’) η Μπασκόνια, την ώρα που ο Σέμι Οτζελέγιε είχε 7 πόντους και ο Κρις Τζόουνς μόλις 4.

Στη δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι διατήρησαν μια διαφορά ασφαλείας (31-22 στο 13.40’’) που τηην διεύρυνε με τρίποντο του Ρίβερς (42-30 στο 18’). Η Μπασκόνια προσπάθησε να βρει λύσεις με τον Χάουαρντ που δυσκολεύονταν αρκετά και παρότι το πέτυχε, ενώ είχε σκορ και από τον Μάθιου Κοστέλο πήγε στα αποδυτήρια με το -8 (52-44 στο 20’).

Κι αυτό γιατί ο Κρις Τζόουνς με 10 πόντους και οι Οτζελέγιε-Ντέιβις με 9 πόντους έκαναν τη δουλειά. Υπερείχαν στα ριμπάουντ (21 έναντι 16 των φιλοξενούμενων), αλλά και στα κλεψίματα όπου είχαν 8 έναντι 2 των Βάσκων, καθώς επίσης στα λάθη όπου υπέπεσαν σε 3 μόλις την ίδια στιγμή που οι φιλοξενούμενοι μετρούσαν 10!

Οι 12 πόντοι του Μάρκους Χάουαρντ και οι 8 πόντοι του Σεντεκέρσκις δεν έφταναν για να μπορέσει να επιστρέψει η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς.

Η προοδευτική άνοδος του Χάουαρντ και του Μονέκε επέτρεψε στους παίκτες της Μπασκόνια να ισοφαρίσουν (55-55 στο 24’) και στη συνέχειια να βρίσκονται σε απόσταση... βολής (66-65 στο 29’) πριν ολοκληρωθεί το τρίτο 10λεπτο με την Βαλένθια στο +3 (70-67).

Εκεί, που ανατράπηκαν όλα ήταν στο πρώτο 5λεπτο τηε τελευταίας περιόδου, όπου μ΄ έναν εκπληκτικό Μάρκους Χάουαρντ και άξιους συμπατραστάτες τους Μαρίνκοβιτς και Μονέκε «έτρεξε» ένα επιμέρους σκορ 2-16 και προηγήθηκε με 11 πόντους (72-83 στο 35’).

Ουσιαστικά εκεί όλα τελείωσαν, καθώς στη συνέχεια συνέχισαν να σκοράρουν Μονέκε και Χάουαρντ «κλειδώνοντας» οριστικά τη νίκη για τους Βάσκους.

MVP: Ο Τσίμα Μονέκε

Ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης παρότι τα δυο τρίποντα του Μάρκους Χάουαρντ έβαλαν τις βάσεις για το «χτίσιμο» της διαφοράς στην τελευταία περίοδο. Ο Μονέκε τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 28.16 λεπτά συμμετοχής συγκεντρώνοντας 27 βαθμοούς στην αξιολόγηση.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Το εντυπωσιακό 2-16 της Μπασκόνια στην τελευταία περίοδο όπου μετέτρεψε το εύθραυστο 70-67 (στο 30’) σε 72-83 (στο 35’) με μεγάλα καλάθια του Χάουαρντ από τα 6.75, άλλο ένα του Μαρίνκοβιτς και ένα «γκολ-φάουλ» του Μονέκε. Η Βαλένθια από εκείνο το σημείο και έπειτα δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ, Ντιφαλά, Τσίτσι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-20, 52-44, 70-67, 84-98.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Χάρπερ 12 (1/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Κλαβέρ 4, Πουέρτο, Ρέουβερς 5 (1), Λόπεθ - Αροστέγκι 9 (1/4 τρίποντα), Τζόουνς 13, Ίνγκλις 8 (6 ριμπάουντ), Τουρέ 3, Ρόμπερτσον 1, Ντέιβις 13, Οτζελέγιε 16 (2).

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 24 (6/14 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 λάθη), Μάνιον, Ραϊέστε, Κιόζα, Σεντεκέρσκις 9 (5 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 14 (3/8 τρίποντα), Μίλερ-ΜακΙντάιρ 11 (10 ασίστ, 3 λάθη), Ντιέθ 3 (1), Ντιόπ, Κότσα 9 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κοστέλο 9, Μονέκε 19 (5/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 λάθη).