Βαριά ήττα από το Βέλγιο για τις Κορασίδες στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος (vid)

Sportal newsroom 00:02 - 12.08.2023 / Ανανεώθηκε: 14:19 - 14.08.2024

Την ήττα (58-32) από το Βέλγιο γνώρισε η Εθνική Κορασίδων στο πρώτο παιχνίδι του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U16

Η έλλειψη παραγωγικότητας οδήγησε την Εθνική Κορασίδων στην ήττα (58-32) από το Βέλγιο στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U16. Επόμενος αντίπαλος για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα είναι το Σάββατο (12/8, 16.30) η Ισπανία.

Η ελληνική ομάδα μπήκε στο παιχνίδι με τις Ανδρέου, Χωλοπούλου, Καρρά, Πολυχρονοπούλου, Σταθοπούλου και έδειξε διαβασμένη και έτοιμη. Μετά το 9-4 (7′) και 13-9 (8’25”) είδε τα σουτ της να βρίσκουν το στόχο σταδιακά με την Χωλοπούλου σε πρώτο πλάνο στην επίθεση για να φτάσει στο 13-15 (12′).

Η Ελλάδα με την Παπαγιαννάκη έγραψε το 16-19 (15′) και με την Λιανούδη το 19-21 (17’10”) με τη Λιντς σχεδόν με το τέλος της δεύτερης περιόδου να δίνει και πάλι το προβάδισμα στο Βέλγιο (22-21).

Το Βέλγιο έκανε πολύ δυναμικό ξεκίνημα στο τρίτο δεκάλεπτο, άνοιξε τη διαφορά για να φτάσει για πρώτη φορά στο +11 (34-21, 24′) και σχεδόν τέσσερα αργότερα στο +15 (41-26) με ένα επιμέρους 19-7 στο διάστημα αυτό. Η απόσταση αυξήθηκε (49-30, 33’45”), η ελληνική ομάδα δεν μπόρεσε να αντιδράσει με το τελικό 58-32 να δίνει τη νίκη στο Βέλγιο.

Σπορ και θέαμα του Χουάντσο Ερνανγκόμεθ κόντρα στην Σλοβενία (vids)
FIBA WORLD CUP

23:44 - 11.08.2023

O Xουάντσο Ερναντγκόμεθ του Παναθηναϊκού παραμένει ο πρωταγωνιστής της Ισπανίας στα ματς της προετοιμασίας και κόντρα στον Λούκα Ντόντσιτς και την Σλοβενία προσέφερε αρκετές εντυπωσιακές στιγμές με τρίποντα και καρφώματα. Στο πρώτο ημίχρονο έχει ήδη 12 πόντους με το σκορ υπέρ της ομάδας του στο 51-41.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 22-21, 41-28, 58-32.

Ελλάδα (Γκουζίνη): Μπαλτζή, Λιανούδη 4, Πατσιατζή, Πολυχρονοπούλου 2, Σταθοπούλου, Ανδρέου, 17 (2), Γιάνταη 2, Καρρά, Καζάκη 3 (1), Παπαγιαννάκη 2, Σύρπα 2.