Καθάρισε το «θρίλερ» με τη Βιλερμπάν η Μπαρτσελόνα και παρέμεινε στην πρώτη θέση της Euroleague

Euroleague

Sportal newsroom 23:04 - 11.01.2023 / Ανανεώθηκε: 10:40 - 20.08.2024

Έπειτα από ένα δραματικό αγώνα η Μπαρτσελόνα επιβλήθηκε της Βιλερμπάν στο «Αστρομπάλ» με σκορ 82-75 και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας της Euroleague, εκεί όπου ισοβαθμεί με τις Ρεάλ Μαδρίτης και Μονακό.

Η Μπαρτσελόνα δυσκολεύτηκε στη Γαλλία απέναντι στη Λιόν, όμως τελικά νίκησε με σκορ 82-75 και αδιατηρήθηκε στην κορυφή της κατάταξης της Euroleague με τις Ρεάλ και Μονακό που έχουν ρεκόρ 12-6.

Μπαρτζώκας: «Είμαι ευχαριστημένος από την άμυνά μας»
EUROLEAGUE

15:54 - 11.01.2023

Η ήττα στο Μονακό δημιούργησε μία μικρή δόση απογοήτευσης, αλλά ο προπονητής του Ολυμπιακού, λίγες ώρες πριν το δεύτερο ευρωπαϊκό ματς της εβδομάδας, είχε να θυμηθεί και κάποια θετικά στοιχεία που προέκυψαν από αυτήν.

Οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν «σκληρά καρύδια» και δυσκόλεψαν πολύ την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίστιους, η οποία ευτύχησε να έχει σε μεγάλη μέρα τους Μίροτιτς και Χίγκινς.

Η Βιλερμπάν είχε τα ηνία στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν και κατάφερε να προηγηθεί με 15-11, όμως οι Καταλανοί ήταν καταιγιστικοί στο δεύτερο, όταν και σημείωσε 31 πόντους δείχνοντας ότι είναι το «αφεντικό» στο παρκέ. Στο 20' το σκορ ήταν 33-42 υπέρ των φιλοξενούμενων και όλα έδειχναν ότι έχει μπει το νερό στο αυλάκι...

Οι παίκτες του Πάρκερ όμως έβγαλαν αντίδραση, πλησίασαν ξανά τους αντιπάλους τους (60-63 στο 30') και οδήγησαν τον αγώνα σε μια δραματική εξέλιξη. Χρειάστηκε η κλάση των Μίροτιτς και Χίγκινς, που έδειξαν ψυχραιμία στις κρίσιμες φάσεις ώστε να αποφύγει την ήττα η Μπάρτσα, αφού η ASVEL μέχρι και το τελευταίο λεπτό της είχε γίνει «τσιμπούρι».

MVP: Νίκολα Μίροτιτς

Ο αστέρας της Μπαρτσελόνα είχε ανταγωνισμό από τον Χίγκινς, όμως ήταν αυτός που κρατούσε τους Καταλανούς μπροστά στο σκορ και ο άνθρωπος που έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης στο β' δεκάλεπτο.

Δεκάλεπτα: 15-11, 33-42, 60-63, 75-82

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Μάθιους 17 (8/14 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πολάιτ, Νουά 4, Καχούντι 11 (2/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 7/7 βολές), Ντιότ 2, Ρισασέ 7 (1), Φαλ 23 (9/12 δίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Ομπάσοχαν 4, Τζάκσον-Καρτράιτ 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πονς

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα 2, Παουλί, Σανλί 4, Βέσελι 4 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κάλινιτς 3, Λαπροβίτολα 5 (1), Αμπρίνες 14 (4/6 τρίποντα), Χίγκινς 16 (5/6 δίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τόμπι, Κούριτς 2, Γιοκουμπάιτις 13 (4/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μίροτιτς 19 (4/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 8/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 μπλοκ)