Ο Σενγκέλια έριξε στο καναβάτσο την Αναντολού Έφες

Βίρτους - Εφές

Photo by Michele Nucci/Euroleague Basketball via Getty Images

Γιάννης Πάλλας 23:39 - 03.11.2023 / Ανανεώθηκε: 12:15 - 14.08.2024

Η Βίρτους Μπολόνια επικράτησε (93-81) της Αναντολού Έφες για την 6η αγωνιστική της Euroleague

Με τον Τόρνικε Σενγκέλια να παραδίδει μαθήματα ποιότητας και απλότητας στο παρκέ η Βίρτους Μπολόνια επιβλήθηκε (93-81) της Αναντολού Εφές για την 6η αγωνιστική της Euroleague.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι με τη νίκη αυτή φτάνει πλέον στο 5-1 και επιβεβαιώνει την εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση της στη φετινή διοργάνωση, ενώ οι Τούρκοι έχουν πλέον απολογισμό 2-4 και δείχνουν να προβληματίζουν από τα πρώτα ματς.

H εξέλιξη του αγώνα play by play

Μην χάσετε μετά το τέλος του αγώνα το Sportal Euroleague Show, με όλο το ρεπορτάζ από την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με την Μπαρτσελόνα

Κάντε Εγγραφή στο YouTube κανάλι του Sportal.gr για αποκλειστικές συνεντεύξεις, Live Streams και πλούσιο video περιεχόμενο!

Από την αρχή της αναμέτρησης το παιχνίδι ήταν σκληρό και οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (20-18 στο 10’) με τους Μπελινέλι-Ντάνστον να σκοράρουν για τους γηπεδούχους και τον Ροντρίγκ Μπομπουά να έχει χέρι-αλφάδι για τους Τούρκους.

Μάλιστα, με τον Γάλλο να είναι «συνδεδεμένος» με το καλάθι οι φιλοξενούμενοι είχαν το «πάνω χέρι» (24-27 στο 12.30’’ και 33-38 στο 16’). Παρά την άνοδο της απόδοσης του Τζέιλεν Σμιθ και του Τζόρνταν Μίκι η Αναντολού Εφές πήγε στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα (41-45 στο 20’).

Η αστοχία από την περιφέρεια (4/13 τρίποντα, 30.8%) δεν άφηνε περιθώρια αντίδρασης στην Βίρτους Μπολόνια, καθώς την ίδια στιγμή η τουρκική ομάδα σούταρε με 62.5% (5/8 τρίποντα).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι ανέβασαν την πίεση στην άμυνα και έτρεξαν στο ανοικτό γήπεδο και το επιμέρους 28-17 τους έδωσε «αέρα» 7 πόντων (69-62 στο 30’). Οι Τούρκοι άρχισαν να πιέζονται και να δυσκολεύονται να βρουν λύσεις, την ίδια στιγμή που ο Τόρνικε Σενγκέλια πήρε τ’ όπλο του! Ο Γεωργιανός πάουερ φόργουορντ ήταν εξαιρετικός επιθετικά, αλλά και δημιουργικά και αυτό το γεγονός επέτρεψε στη Βίρτους να ανοίξει το σκορ (73-63 στο 32’) στην τελευταία περίοδο.

Η Αναντολού Εφές προσπάθησε να επιστρέψει, αλλά δεν της το επέτρεψαν οι Ιταλοί που διατήρησαν μια απόσταση ασφαλείας (77-67 στο 35’) διαρκώς και μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

MVP: Ο Τόρνικε Σενγκέλια

Ο Γεωργιανός πάουερ φόργουορντ ήταν μαγικός. Τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 12 κερδισμένα φάουλ! Η αξιολόγηση του έφτασε στο 30 σε 31.11 λεπτά συμμετοχής.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ:

Η πολύ καλή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, όπου δέχθηκε 17 πόντους στο τρίτο 10λεπτο και 19 πόντους στο τέταρτο μαζί με το εξαιρετικό παιχνίδι του Σενγκέλια αποτέλεσαν τους λόγους της κυριαρχίας των Ιταλών. Επιπλέον, οι λύσεις που προήλθαν από τους Μπελινέλι, Ντάνστον, Μίκι και Σμιθ, εξηγούν την επικράτηση της Βίρτους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ, Ρασίς, Πόρομπιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18, 41-45, 69-62, 93-81.

ΒΙΡΤΟΥΣ (Μπάνκι): Κορντινιέ 7 (2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λούντμπεργκ, Μπελινέλι 17 (3/3 τρίποντα), Παγιόλα 3, Ντόμπριτς 7, Μασκόλο, Κέικοκ 4, Σενγκέλια 19 (5 ριμπάουντ), Μίκι 10, Ντάνστον 14 (6 ριμπάουντ), Αμπάς

Μπες ΕΔΩ και βρες όλα τα video της EuroLeague!

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Τζαν): Λάρκιν 16 (2 ριμπάουντ), Μπομπουά 17 (4 ριμπάουντ), Μπράιαντ 7, Γκάζι, Κλάιμπερν 10, Τόμπσον 6, Πλάις, Όλατς, Οσμάνι, Γουίλις, Ζίζιτς 4 (7 ριμπάουντ), Τζόουνς 6.