Μείωσε η Βίρτους τη σειρά με την Αρμάνι

Νίκος Καλαμπάκας 23:51 - 14.06.2023 / Ανανεώθηκε: 15:35 - 14.08.2024

Η Βίρτους Μπολόνια επιβλήθηκε της Αρμάνι με 69-61 και μείωσε τη σειρά των τελικών της Ιταλίας σε 2-1.

Σε έναν αγώνα δίχως αύριο για τη Βίρτους, η ομάδα του Σκαριόλο επιβλήθηκε της Αρμάνι με σκορ 69-61, μείωσε τη σειρά των τελικών του ιταλικού πρωταθλήματος σε 2-1 και πλέον ετοιμάζεται να την ισοφαρίσει σε δύο μέρες.

Η Βίρτους Μπολόνια ήταν η νικήτρια στο game 3 των τελικών της ιταλικής λίγκας. Η ομάδα του Σκαριόλο δεν είχε περιθώρια για ήττα, αφού είχε χάσει τα δύο πρώτα ματς και τελικά κατάφερε να κρατηθεί ζωντανή στους τελικούς.

Χάκετ και Τεόντοσιτς οδήγησαν τους γηπεδούχους στη νίκη. Ο πρώτος κατάφερε να σημειώσει 13 πόντους, ενώ ο Σέρβος πρόσθεσε 12, μοιράζοντας παράλληλα και 7 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι είδαν δύο ακόμα παίκτες τους να ολοκληρώνουν τον αγώνα όντας διψήφιοι σε πόντους, αφού Μίκι και Μπελινέλι σημείωσαν από δέκα.

Η Αρμάνι ήταν καλύτερη μόνο στην πρώτη περίοδο, όταν και ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 2 πόντους (15-17). Από εκεί και πέρα τη σκυτάλη πήρε η Βίρτους, η οποία ανέτρεψε στη 2η περίοδο την κατάσταση, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταιγιστική και πήρε διαφορά 10 πόντων (52-42).

Τελικά οι παίκτες του Σκαριόλο νίκησαν με 69-61 και κρατήθηκαν ζωντανοί στη σειρά, ευελπιστώντας να ισοφαρίσουν στο επόμενο παιχνίδι και να παίξουν τον τίτλο στο Μιλάνο.

Δεκάλεπτα: 15-17, 34-29, 52-42, 69-61