Μια ανάσα από τα ημιτελικά η Βίρτους, διέλυσε την Τορτόνε με 100άρα!

Οι παίκτες της Βίρτους πανηγυρίζουν

©Intime

Sportal newsroom 00:26 - 31.05.2023 / Ανανεώθηκε: 15:55 - 14.08.2024

Το 2-0 στη σειρά της με τη Τορτόνε έκανε η Βίρτους, αφού επιβλήθηκε εντός έδρας με 108 - 78 και πλέον απέχει μια νίκη από τους τελικούς της Ιταλίας.

Καταιγιστική ήταν η Βίρτους απέναντι στην Τορτόνα, την οποία συνέτριψε με 108-78 και έκανε το δεύτερο βήμα για την πρόκρισή της στους τελικούς του ιταλικού πρωταθλήματος.

Οι παίκτες του Σκαριόλο μετά την πρώτη περίοδο ανέβασαν την έντασή τους και άφησαν σε ρόλο θεατή τους φιλοξενούμενους, που δεν μπορούσαν σε καμία περίπτωση να αντιδράσουν.

Ο Μίκι σημείωσε 20 πόντους για τους νικητές, ενώ από 15 πρόσθεσαν οι Οτζελέγε και Αμπάς, ενώ ο Νταούμ προσπάθησε να σωσει όσα μπορούσε για την Τορτόνε και τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους.

Ο αγώνας κρίθηκε στη δεύτερη και την τρίτη περίοδο, εκεί όπου η ομάδα του Σκαριόλο έκανε ότι ήθελε μέσα στο παρκέ, εκτοξεύοντας τη διαφορά. Το 55-40 του ημιχρόνου, έγινε 80-58 στο 30' και κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι είχαν παραδώσει τα όπλα, αποδεχόμενοι την ήττα τους.

Η σειρά πλέον μεταφέρεται στην έδρα της Τορτόνε, την Παρασκευή 2/6. Εκεί η Βίρτoυς θα επιδιώξει να πάρει την τρίτη νίκη που απαιτείται για την πρόκριση και να «σκουπίσει» τους αντιπάλους της, στέλνοντάς τους για διακοπές.

Δεκάλεπτα: 23-20, 55-40, 80-58, 108-78