Η Ζάλγκιρις απέδρασε από τη Μπολόνια

Aχιλλέας Μαυροδόντης 23:36 - 05.10.2023 / Ανανεώθηκε: 12:57 - 14.08.2024

Η Ζάλγκιρις Κάουνας πήρε ένα σπουδαίο «διπλό» στην έδρα της Βίρτους Μπολόνια, με τους Λιθουανούς να ξεκινούν την Euroleague παίρνοντας τη νίκη με στην Ιταλία 82-79.

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, η Ζάλγκιρις έδειξε το μέταλλό της και πήρε μια σπουδαία νίκη απέναντι στη Βίρτους και μάλιστα μέσα στην Ιταλία, με 82-79.

Η Βίρτους είχε φτάσει ακόμα και στο +15 στο πρώτο ημίχρονο, όμως η Ζάλγκιρις επέστρεψε και με μπροστάρη τον Κίναν Έβανς έκανε την ολική επαναφορά, φτάνοντας στο τέλος σε μια μεγάλη νίκη.

Ο Κίναν Έβανς σταμάτησε στους 25 πόντους για τους νικητές, ενώ 11 πρόσθεσε ο Εντγκάρας Ουλάνοβας και 10 ο Ρόλαντς Σμιτς. Για την Βίρτους ο Τζόρνταν Μίκι είχε 18 πόντους, ο Τόκο Σενγκέλια 17 και από 12 οι Όγκνιεν Ντόμπριτς και Ισαϊά Κορντινιέ.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Η Βίρτους Μπολόνια μπήκε με σπασμένα φρένα στο ματς! Οι Ιταλοί έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ τους 23-15, ενώ λίγο μετά έφτασαν μέχρι και στο +15 (40-25, 18').

Η Ζάλγκιρις όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Με αντεπίθεση διαρκείας οι Λιθουανοί μείωσαν στο 42-37 του ημιχρόνου, όμως έμειναν ξανά από δυνάμεις, με τη Βίρτους να ξεφεύγει με 63-51 (28').

Εν τέλει το δεκάλεπτο έκλεισε στο 65-58, μετά από ένα νέο ξέσπασμα της Ζάλγκιρις, ενώ στο 33' ο Μπελινέλι με μεγάλο σουτ έκανε το 73-67. Η Ζάλγκιρις όμως και πάλι ήταν εκεί!

Ένα σερί 0-10 έκανε το σκορ 73-73 στο 38' για τους Λιθουανούς, ενώ ένα τρίποντο του Κίναν Έβανς στα 43'' έβαλε ταφόπλακα στα όνειρα της Βίρτους για ανατροπή, καθώς στα τελευταία δευτερόλεπτα δεν μπόρεσε να φέρει εκ νέου τούμπα την αναμέτρηση. Τελικό σκορ 79-82 και νίκη για τη Ζάλγκιρις, που πέρασε από τη Μπολόνια!

MVP:

Ο Κίναν Έβανς ήταν ΟΛΑ τα λεφτά για την Ζάλγκιρις, με τον Αμερικανό να σταματάει στους 25 πόντους και 4/6 τρίποντα.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

Το 10-0 της Ζάλγκριρις στο τέλος ήταν κομβικό για την συνέχεια του αγώνα.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ:

H Βίρτους Μπολόνια την επόμενη εβδομάδα παίζει στο Μονακό (13/10, 20:00) απέναντι στην ομώνυμη ομάδα, ενώ η Ζάλγκιρις Κάουνας υποδέχεται τον Ερυθρό Αστέρα (13/10, 20:00).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:

Ματέι Μπολτάουζερ, Αν Πάνθερ, Σέρτζιο Σίλβα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:

23-15, 42-37, 65-58, 79-82.

Ο Ερνάνγκομεθ έστειλε μήνυμα στην Euroleague και η Μπάρτσα διέλυσε την Εφές!
EUROLEAGUE

23:13 - 05.10.2023

Η επιστροφή του Ουίλι Ερνάνγκομεθ στα ευρωπαϊκά παρκέ ήταν εμφατική. Ο Ισπανός σέντερ σημείωσε 18 πόντους κόντρα στην Εφές και οδήγησε την Μπαρτσελόνα σε νίκη με σκορ 91-74 στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στη φετινή Euroleague. Θετικό ντεμπούτο και για τον Τζαμπάρι Πάρκερ, ο Λάρκιν έκανε νταμπλ νταμπλ όμως δεν μπόρεσε να αποτρέψει το μοιραίο για τους Τούρκους.