Ιστορική νίκη για την Dubai BC, κέρδισε στον πρώτο της επίσημο αγώνα τον Ερυθρό Αστέρα

Ο Λέον Ραντόσεβιτς πανηγυρίζει στον αγώνα με Dubai BC-Ερυθρός Αστέρας (22/09/2024)

©ABA Liga

Απόστολος Μαυράκης 20:12 - 22.09.2024 / Ανανεώθηκε: 23:39 - 22.09.2024

Η νεοσύστατη ομάδα της Dubai BC, στον ιστορικό πρώτο της αγώνα στην Αδριατική Λίγκα, επικράτησε με το οριακότατο 86-84 του Ερυθρού Αστέρα.

Η νεοσύστατη ομάδα Dubai BC κατέγραψε ονειρικό ντεμπούτο στην Αδριατική Λίγκα, επικρατώντας του Ερυθρού Αστέρα του Γιάννη Σφαιρόπουλου με 86-84. Ο αγώνας αυτός διεξήχθη στα πλαίσια της πρώτης αγωνιστικής του εν λόγω πρωταθλήματος, όντας μάλιστα ο πρώτος επίσημος αγώνας στην ιστορία της ομάδας των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Dubai BC να πατάει ελαφρώς καλύτερα στο παρκέ από τους Σέρβους, επικρατώντας με 28-16 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου, ενώ ο Ερυθρός βρισκόταν πίσω με 33-16, κατάφερε να «τρέξει» ένα τρομερό 0-18 σερί και να περάσει μπροστά με το 33-34 στα μέσα της εν λόγω περιόδου.

Οι παίκτες της Dubai BC ωστόσο, φαίνεται να «ταρακουνήθηκαν» και να αφυπνίστηκαν μετά το σοκ αυτό, επιστρέφοντας σιγά-σιγά και κλείνοντας το ημίχρονο με το προβάδισμα των 9 (50-41). Στο δεύτερο μέρος ο Αστέρας συνέχισε να ασκεί πίεση στους αντίπαλούς του και με ένα επιμέρους 16-22 ολοκλήρωσαν το 3ο δεκάλεπτο βρισκόμενοι πίσω με μόλις 3 πόντους (66-63).

Τέσσερα λεπτά πριν την λήξη η Dubai BC πήγε να ξεφύγει εντελώς από τον Ερυθρό Αστέρα, όμως οι δεύτεροι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με ένα λεπτό να απομένει για την λήξη ο Ερυθρός βρισκόταν πίσω με μόλις 2, ωστόσο οι παίκτες του Ντουμπάι δεν άφησαν τους Σέρβους να κάνουν κάτι άλλο και έφυγαν με την νίκη από το πρώτο επίσημο παιχνίδι της ιστορίας τους, με το τελικό 86-84.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Ντουμπάι ήταν οι Κλέμεντ Πρέπελιτς των 16 πόντων και των 10 ασίστ, Αβούντου Αμπάς των 17 πόντων και των 3 κλεψιμάτων και Νέιτ Μέισον των 18 πόντων. Από τον Ερυθρό ξεχώρισε ο Νίκολα Κάλινιτς των 16 πόντων, των 5 ριμπάουντ και των 3 κλεψιμάτων, ενώ επίσης διψήφιοι ήταν οι Κάνααν, Μίτροβιτς, Νέντοβιτς και Μίλερ-ΜακΙντάιρ, με 13, 12, 11 και 10 αντίστοιχα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-16, 50-41, 66-63, 86-84.