Εφές: Δυσκολεύτηκε κόντρα στη Μανίσα αλλά πέρασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Τουρκίας

(Photo by Tolga Adanali/Euroleague Basketball via Getty Images)

Παναγιώτης Κατσαφάδος • 19:46 - 13.02.2024 / Ανανεώθηκε: 12:41 - 23.05.2024

Η Αναντολού Εφές υποδέχθηκε την Μανίσα για το Final 8 του Κυπέλλου Τουρκίας και παρότι δέχθηκε αντίσταση σε όλη την αναμέτρηση, με πρωταγωνιστές τους Λάρκιν και Κλάιμπερν, πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Η Εφές νίκησε την αξιόμαχη Μανίσα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησής τους στο «Σινάν Ερντέμ» και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Τουρκίας.

Η ομάδα του Τόμισλαβ Μιγιάτοβιτς αντιμετώπισε πολλές δυσκολίες και δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του αγώνα να πάρει διαφορά ασφαλείας στο σκορ, ωστόσο ανέβασε τον ρυθμό της στα τελευταία λεπτά και πήρε τη νίκη με 94-85.

Κορυφαίοι για το σύνολο του Μιγιάτοβιτς ήταν ο Λάρκιν (double-double με 23 πόντους και 10 ασίστ) και ο Κλάιμπερν (22πόντους, 7 ριμπάουντ), ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν ο Τέρι (23π) και ο Ράσελ (17π).

Η Μανίσα μπήκε πιο συγκεντρωμένη στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί στην πρώτη περίοδο με 9 πόντους. Στη συνέχεια, η Εφές αντέδρασε και πέρασε μπροστά ωστόσο η μαχητική Μανίσα πλησίασε μέχρι το 85-82 στα τελευταία λεπτά πριν «καθαρίσει» το ματς η Εφές στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 51-47, 72-68, 94-85

Euroleague: Εξετάζεται το ενδεχόμενο επιστροφής της Μακάμπι στην έδρα της
EUROLEAGUE

17:40 - 13.02.2024

Επικεφαλής της Euroleague βρέθηκε στο Τελ Αβίβ, προκειμένου να δει τη κατάσταση που επικρατεί στην ισραηλινή πρωτεύουσα και να ξεκινήσουν συζητήσεις περί επιστροφής της Μακάμπι στην έδρα της για τους αγώνες της Euroleague.