«Σίφουνας» η Εφές, κέρδισε άνετα τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος»

Αναντολού Εφές - Μακάμπι Τελ Αβίβ

© Anadolu Efes

Παναγιώτης Ραμαντάνης 20:53 - 21.09.2024 / Ανανεώθηκε: 20:57 - 21.09.2024

Με πολύ μεγάλη ευκολία η Αναντολού Εφές κέρδισε με 89-66 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Δίχως να αντιμετωπίσει πρόβλημα και με εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο, η Αναντολού Εφές κέρδισε με άνεση στο πρώτο ματς του τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος» με 89-66 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Το ματς:

Η Μακάμπι είχε πετύχει το πρώτο καλάθι του αγώνα με τον Ράντολφ, με την Εφές να απαντάει με τον Ουτούρου. Η Αναντολού είχε πάρει προβάδισμα για πρώτη φορά με τον Ουτουρού στο 06:30 για το 8-7. Η μεγαλύτερη διαφορά ήταν στο 01:41 με πέντε υπέρ της τουρκικής ομάδας με βολές του Οσμάνι. Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, η Εφές ήταν μπροστά με 21-20.

Με βολή του Κοέν, η ομάδα από το Τελ Αβίβ είχε πετύχει τον πρώτο πόντο της δεύτερης περιόδου, ενώ είχαν ακολουθήσει και βολές του Χορντ για το προβάδισμα των Ισραηλινών με 23-21. Η Εφές από ένα σημείο και μετά ήταν... φουριόζα και στο 03:59 ήταν μπροστά στο σκορ με 35-28. Η Μακάμπι «ψαλίδισε» τη διαφορά και στο ημίχρονο οι Τούρκοι είχαν το προβάδισμα με 39-38.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ουτουρού σκόραρε για το 41-38, με την απάντηση της Μακάμπι να είναι με τον Ράντολφ. Στο 05:48 η Μακάμπι είχε μειώσει στον πόντο, ωστόσο η Εφές έκανε ότι ήθελε στο παρκέ τα επόμενα λεπτά. Με επιμέρους σκορ 14-1, είχε πάει μπροστά στο σκορ με 14 πόντους (62-48). Στο τέλος της περιόδου, η ομάδα του Μιγιάτοβιτς προηγούνταν με 71-53.

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, ο Γουίλις είχε πάει τη διαφορά για πρώτη φορά στους 20 (73-53). Η Μακάμπι τα είχε... παρατήσει και η Εφές διαχειρίστηκε εξαιρετικά το προβάδισμά της, για να φτάσει στη νίκη με 89-66.