«Έλαμψαν» Γιάννης και Ντάμε κόντρα στους Μπουλς

Νίκος Καλαμπάκας 08:48 - 15.10.2024 / Ανανεώθηκε: 08:48 - 15.10.2024

Φιλική νίκη με σκορ 111-107 πήραν οι Μπακς επί των Μπουλς στο Μιλγουόκι. Στους 24 πόντους σταμάτησε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, 20 πρόσθεσε ο Λίλαρντ.

Ο Γιάννης έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του για φέτος στην αναμέτρηση των Μιλγουόκι Μπακς με τους Μπουλς, η οποία έληξε με νίκη των «ελαφιών» με σκορ 111-107.

Ο Έλληνας σταρ του Μιλγουόκι ήταν απολαυστικός στο φιλικό ματς και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 24 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 23 λεπτά συμμετοχής, συμβάλλοντας τα μέγιστα ώστε να έρθει το αποτέλεσμα.

Οι Μπουλς μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και στο πρώτο δωδεκάλεπτο είχαν διαφορά 10 πόντων (24-34), ενώ και στη 2η περίοδο η εικόνα ήταν ανάλογη, με το σκορ να γράφει 59-68.

Όμως οι Μπακς βγήκαν άλλη ομάδα από τα αποδυτήρια, εμφανίστηκαν πιο σοβαροί στην άμυνα και «κλειδώνοντας» τα ατού των αντιπάλων με επί μέρους σκορ στο 3ο δωδεκάλεπτο προηγήθηκαν με 91-83 και έγιναν φαβορί για τη νίκη στο φιλικό.

Οι Μπουλς πίεσαν, οι Μπακς άντεξαν κι έτσι το τελικό 111-107 αφήνει τους «πράσινους» ικανοποιημένους.

Δίπλα στον Γιάννη σε απόδοση και ο «Ντάμε» που τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ και 9 ασίστ.