Πρώτο δείγμα θετικό για την Εθνική του Σπανούλη!

Νίκος Καλαμπάκας 22:02 - 21.06.2024 / Ανανεώθηκε: 22:32 - 21.06.2024

Με το δεξί μπήκε στα φιλικά ενόψει του Προολυμπιακού τουρνουά η Ελλάδα, αφού επιβλήθηκε της Πολωνίας στο ΣΕΦ με σκορ 78-73.

Στο πρώτο της φιλικό τεστ ενόψει του Προολυμπιακού τουρνουά, η Ελλάδα επιβλήθηκε της Πολωνίας με σκορ 78-73.

Οι Πολωνοί πατούσαν καλύτερα από τους Έλληνες διεθνείς στο ξεκίνημα του αγώνα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η ομάδα του Σπανούλη να κυνηγάει τους αντιπάλους της στο σκορ. Η Ελλάδα προηγήθηκε με 3-0 χάρη σε ισάριθμους πόντους του Μήτογλου, όμως οι Πολωνοί γρήγορα ανέλαβαν πρωτοβουλίες και προσπέρασαν. Η μέγγιστη τιμή της διαφοράς έτασε για τους φιλοξενούμενους στους 11 πόντους (16-27), όμως τελικά το τέλος της 1ης πειρόδου έκλεισε για την Ελλάδα στο -8 (19-27).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικό για την Ελλάδα. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη άνοιξε το γκάζι και κατάφερε να καλύψει με ομαδικό μπάσκετ τη διαφορά. Μάλιστα, στο ημίχρονο προηγούταν και με 5 πόντους (46-41), δείχνοντας ότι είχε αφήσει πίσω της το νωθρό ξεκίνημα.

Η Πολωνία δεν παράτησε εύκολα τα όπλα και επέστρεψε στον αγώνα παρά το γεγονός ότι η εθνική μας είχε φτάσει το προβάδισμά της στο +9 (54-45). Στο 30' το σκορ ήταν σε απόλυτη ισορροπία (60-60) και όλα έδειχναν ότι το ματς θα είχε χαρακτήρα «θρίλερ».

Αιμόφυρτος στα αποδυτήρια ο Παπαγιάννης: Δέχτηκε χτύπημα από τον Μπαλτσερόφσκι και άνοιξε το κεφάλι του
ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

21:20 - 21.06.2024

Ο Γιώργος Παπαγιάννης στάθηκε άτυχος κατά τη διάρκεια του αγώνα της Εθνικής κόντρα στην Πολωνία, καθώς δέχτηκε χτύπημα από τον Όλεκ Μπαλτσερόφσκι και μάτωσε.

Χουγκάζ, Καλάθης και Τολιόπουλος όμως έβαλαν... πλάτη στην 4η περίοδο και έτσι η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη μπήκε στα φιλικά με το... δεξί, επικρατώντας με σκορ 78-73.

Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Τολιόπουλος με 12 πόντους, ενώ άλλους τόσους πρόσθεσε και ο Παπαγιάννης. Ο Έλληνας σέντερ εγκατέλειψε την αναμέτρηση στην 3η περίοδο, όταν σε ένα μαρκάρισμα του Μπαλτσερόφσκι του σκίστηκε το φρύδι και έφυγε αιμόφυρτος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-27, 46-41, 60-60, 78-73