ΕΛΛΑΔΑ - ΣΕΡΒΙΑ

Τόμας Ουόκαπ

LIVE ΕΛΛΑΔΑ - ΣΕΡΒΙΑ

Χρήστος Τσάλτας 19:15 - 08.08.2023 / Ανανεώθηκε: 21:49 - 08.08.2023

Παρακολουθήστε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση της Εθνικής ομάδας κόντρα στην Σερβία για την πρώτη μέρα του τουρνουά Ακρόπολις, στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: Ελλάδα - Σερβία 64-71

• 62-69 στο 38'. Ο Γκούντουριτς με τρίποντο έφερε την Σερβία στο +7
  • 61-64 στο 37'. Ξανά ο Ρογκαβόπουλος έδωσε τη λύση στην Εθνική.
  • 59-64 στο 34'. Μπογκντάνοβιτς και Μιλουτίνοφ με 5 δικούς τους πόντους φέρνουν την Σερβία ξανά σε θέση οδηγού.
  • 59-59 στο 33'. Ο Ρογκαβόπουλος με τρίποντο από τη γωνία ισοφάρισε για την Εθνική.
  • 56-59 στο 32'. Καλάθι και φάουλ του Ρογκαβόπουλου και η Εθνική μείωσε σε απόσταση ενός σουτ.
  • 51-57 στο 31'. Ο Μποχωρίδης με λέι απ μείωσε για την Εθνική.

ΤΕΛΟΣ ΤΡΙΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ: Ελλάδα-Σερβία 49-57. Ο Παπαπέτρου με προσωπικές ενέργειες κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου.

• 43-54 στο 27'. Ο Παπαγιάννης σκόραρε με τρίποντο και μείωσε για την Εθνική.
  • 37-50 στο 25'. Ο Ρίστιτς με νέο τρίποντο έφερε την Σερβία στο +13. Η Εθνική έχει μπλοκάρει πλήρως επιθετικά.
  • 37-47 στο 24'. Ο Μπογκντάνοβιτς έφερε την Σερβία στο +10 για πρώτη φορά.
  • 37-44 στο 23'. Ο Μπογκντάνοβιτς με τρίποντο έφερε την Σερβία στο +7. Τους πρώτους πόντους της Εθνικής στο δεύτερο ημίχρονο τους πέτυχε ο Παπαπέτρου.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Ελλάδα - Σερβία 35-39

• 32-34 στο 19'. Ρογκαβόπουλος και Αγραβάνης μειώνουν για την Εθνική.
  • 29-32 στο 18'. Ο Ρογκαβόπουλος με 4 προσωπικούς πόντους μειώνει για την Εθνική.
  • 25-30 στο 16'. Ο Μπογκντάνοβιτς σκοράρει και φέρνει ξανά στο +5 την Σερβία.
  • 25-28 στο 14'. Η Εθνική βρίσκει λύσεις με τον Θανάση Αντετοκούνμπο μπροστάρη και τους Παπαπέτρου-Μωραϊτη να ακολουθούν.
  • 18-24 στο 13'. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο με τρίποντο μειώνει για την Εθνική.
  • 15-20  στο 12'. Ο Ρίστιτς ανέλαβε δράση και η Σερβία χτίζει προβάδισμα.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ: Ελλάδα - Σερβία 13-16

• 12-14 στο 7'. Ο Αβράμοβιτς έβαλε την Σερβία μπροστά με τρίποντο, μειωσε με βολές ο Χατζηδάκης.
  • 11-11 στο 6'. Ο Μιλουτίνοφ μπήκε στην εξίσωση και ισοφάρισε για την Σερβία.
  • 11-7 στο 5'. Ο Ρογκαβόπουλος (5π) σκοράρει μετά την πάσα του Λούντζη, στο +4 η Εθνική
  • 6-4 στο 3'. Το τρίποντο του Μήτογλου έφερε ξανά την Εθνική μπροστά στο σκορ.
  • 3-2 στο 1'. Ο Ρογκαβόπουλος με 3/3 βολές ανοίγει λογαριασμό για την Εθνική.

Αρχίζει το παιχνίδι!

• Πριν από το τζάμπολ του αγώνα τιμήθηκε η Εθνική Νέων για την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U20.
  • Στο πλαίσιο της παγκόσμιας περιοδείας του τροπάιου του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023, το βαρύτιμο τρόπαιο βρίσκεται στα επίσημα του κλειστού του ΟΑΚΑ.
  • Στο κλειστό του ΟΑΚΑ βρίσκεται ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς για να παρακολουθήσει την αναμέτρηση ανάμεσα σε Ελλάδα και Σερβία.
  • Πριν από το τζάμπολ του αγώνα θα τηρηθεί ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Μιχάλη Κατσουρή, που έφυγε πρόωρα και άδικα από τη ζωή, έπειτα από την επιδρομή των χούλιγκαν της Ντιναμό Ζάγκρεμπ στη Νέα Φιλαδέλφεια.
  • Εκτός μάχης οιι Κώστας Παπανικολάου και Γιώργος Τσαλμπούρης για την Εθνική. «Μέσα» ο Ιωάννης Παπαπέτρου, ποηυ θα κάνει ντεμπούτο στα φιλικά προετοιμασίας της «γαλανόλευκης».
  • H Εθνική ομάδα αντιμετωπίζει την Σερβία για την πρεμιέρα του τουρνουά Ακρόπολις.