Ελλαδάρα έτοιμη για Παρίσι: Περίπατος απέναντι στη Σλοβενία του Ντόντσιτς και 40 λεπτά μακριά από τους Ολυμπιακούς Αγώνες

Χρήστος Τσάλτας 19:19 - 06.07.2024 / Ανανεώθηκε: 19:24 - 06.07.2024

Αυτή η Εθνική είναι για μεγάλα πράγματα. Η ομαδάρα του Σπανούλη ήταν επιβλητική κόντρα στην Σλοβενία, έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ και επικράτησε με 96-68 της παρέας του Λούκα Ντόντσιτς και περιμένει Κροατία ή Δομινικανή Δημοκρατία για το τελευταίο βήμα πριν από τους Ολυμπιακούς Αγώνες!

Αυτή η Εθνική ομάδα είναι απόλυτα έτοιμη για Ολυμπιακούς Αγώνες. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ήταν απόλυτα σοβαρή απ΄οτα ρπρώτα λεπτά του αγώνα, είχε τον απόλυτο έλεγχο και δεν άφησε τον Λούκα Ντόντσιτς και τους συμπαίκτες του να πάρουν ανάσα, φτάνοντας εμφατικά στη νίκη και την πρόκριση στον τελικό του Προολυμπιακού Τουρνουά του ΣΕΦ.

Η «λάμψη» του Λούκα Ντόντσιτς δεν... τύφλωσε σε καμία στιγμή τους παίκτες της γαλανόλευκης, που είχαν τα ηνία της αναμέτρησης, έλεγξαν απόλυτα το τέμπο και με βοήθεια από κάθε παίκτη που πάτησε παρκέ έφτασε στη νίκη, με τρόπο πειστικό και εμφατικό ταυτόχρονα.

Ο Τόμας Ουόκαπ με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ έδωσε τον τόνο στην Εθνική, επιθετικά, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να προσθέτει 13 πόντους και 4 ριμπάουντ, χωρίς να πατήσει το γκάζι ιδιαίτερα. Την ίδια ώρα ο Βασίλης Τολιόπουλος έκανε σημαντικό στεπ απ με 17 πόντους και 6/6 σουτ, ενώ 9 πόντους και 11 ασίστ μέτρησε ο Νικ Καλάθης. Από την άλλη πλευρά, ο Λούκα Ντόντσιτς είχε 21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 10 λάθη, έχοντας μοναδική βοήθεια τον Τζος Νίμπο με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Ο ρυθμός της Εθνικής ήταν εξαιρετικός από τα πρώτα λεπτά. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ανέλαβε δράση, οι Καλάθης και Ουόκαπ ακολούθησαν και από τα πρώτα λεπτά χτίστηκε διψήφια διαφορά (13-0, 3'). Η Σλοβενία προσπάθησε να δείξει σημάδια αντίδρασης με τον Νίμπο (15-6, 5'). Ο Παπανικολάου έδωσε σκορ στην Εθνική, την ώρα που η Σλοβενία έδειξε σημάδια αντίδρασης με τον Χρόβατ (22-14, 8'). Ο Μήτογλου έδωσε σκορ και η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (27- 14, 9'). Ο Τολιόπουλος έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στο τέλος του δεκαλέπτου, με τρίποντο, για το 32-14.

Ο Τολιόπουλος συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου και η Εθνική έφερε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (39-18, 12'). Ο Λούκα Ντόντσιτς προσπάθησε να δώσει πνοή σητν Σλοβενία, η οποία μείωσε με τις εμπνεύσεις του σούπερ σταρ των Μάβερικς (42-24, 15'). Οι Σλοβένοι προσπάθησαν να πλησιάσουν αλλά ο Μήτογλου δεν το επέτρεψε (47-28, 17'). Ο Ντόντσιτς σκόραρε στο τέλος του ημιχρόνου για το 47-33 του πρώτου μέρους, με την Εθνική να ελέγχει απόλυτα το τέμπο.

Ο Ουόκαπ ανέλαβε δράση στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και η Εθνική ανέβασε ξανά τη διαφορά στους 20 πόντους (56-36, 23'), ελέγχοντας απόλυτα τον ρυθμό. Ντόντσιτς και Νίμπο προσπάθησαν να μειώσουν, αλλά ο Καλάθης δεν το επέτρεψε (60-41, 25'). Ο Τολιόπουλος δεν επέτρεψε στην Σλοβενία να πλησιάσει περισσότερο, κρατώντας τη διαφορά ψηλά για την Εθνική (66-47, 29'). Ο Ντόντσιτς ήταν αυτός που έγραψε τον επίλογο στο δεκάλεπτο, μειώνοντας με τρίποντο σε 66-50.

Η άμυνα της Εθνικής παρέμεινε σε πολύ υψηλά επίπεδα, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κυριαρχεί και να κρατάει τη διαφορά ψηλά, με τη βοήθεια των Ουόκαπ και Λαρεντζάκη (76-53, 32'). Λαρεντζάκης και Παπαγιάννης συνέχισαν να... τρυπάνε την άμυνα της Σλοβενίας, με τη διαφορά να ξεφεύγει ακόμα περισσότερο (84-53, 34'). Οι Σλοβένοι δεν μπορούσαν να πλησιάσουν περισσότερο, με την Εθνική να κρατάει τα ηνία ως το τέλος και με επιβλητικό τρόπο να φτάνει στην πρόκριση στον τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 32-14, 47-33, 66-50, 96-68.