Ήττα της Ελλάδας από τη Γαλλία στην πρεμιέρα του Eurobasket U18

Νίκος Καλαμπάκας 15:30 - 27.07.2024

Η Ελλάδα ηττήθηκε με 66-69 από τους Γάλλους, στην 1η αγωνιστική του Eurobasket U18.

Η Ελλάδα δεν κατάφερε να μπει με νίκη στη διοργάνωση του EuroBasket U18, αφού η Γαλλία επικράτησε στην πρεμιέρα των δύο ομάδων με σκορ 69-66.

Οι Έλληνες διεθνείς μπήκαν δυνατά στον αγώνα και φαίνονταν να ελέγχουν το ματς στην 1η του περίοδο, όμως οι Γάλλοι έβγαλαν ποιότητα στο παρκέ και κατάφεραν να πάρουν εκείνοι τα ηνία μετά την 1η περίοδο.

Οι «μπλε» γύρισαν τον διακόπτη, πήραν προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο κι έπειτα δεν είδαν ποτέ την Ελλάδα να έχει τον ρόλο του οδηγού.

Η Γαλλία προηγούταν σταθερά και προσπαθούσε να ανεβάσει τη διαφορά του σκορ, η Ελλάδα ακολουθούσε σε απόσταση ανατρέψιμη, ωστόσο αν και οι διεθνείς μας κατάφεραν να φτάσουν στο -3, δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Το τελικό 66-69 δίνει στους Γάλλους τη νίκη, σε μια διοργάνωση πάντως που όλες οι ομάδες θα περάσουν στη φάση των νοκ άουτ και εκεί θα πρέπει να τα δώσουν όλα...

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-16, 34-41, 50-58, 66-69

ΕΛΛΑΔΑ: Βλάσσης 3 (1), Ροζακέας 8 (1), Σπάρταλης 2, Αμπόση 4 (6 ριμπάουντ), Αβδάλας 14 (4/14 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 λάθη), Κομνιανίδης, Πατρίκης 4, Λιοτόπουλος 16 (3/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 λάθη), Χαντζής, Παγώνης 11 (1)

ΓΑΛΛΙΑ: Τραορέ 9 (3/12 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 12 ασίστ), Πλούβι, Σακέ 3, Ντιακιτέ 2 (1/8 σουτ), Σίφερλιν 10 (2), Καρέρε 9 (3), Μπουπαντελέ 3 (1), Εσενγκουέ 8 (8 ριμπάουντ), Μπερινγκέρ 14, Μπερακού 5, Σισοκό 6 (1)