Ένα ημίχρονο άντεξε η Σάμσουνσπορ κόντρα στην Εφές

Εφές - Βιλερμπάν

Photo by Tolga Adanali/Euroleague Basketball via Getty Images

Νίκος Καλαμπάκας 18:12 - 05.11.2023 / Ανανεώθηκε: 12:12 - 14.08.2024

Με νίκη στην έδρα της Σάμσουνσπορ (93-73) συνέχισε η Εφές τις υποχρεώσεις της για το πρωτάθλημα Τουρκίας

Έχοντας κορυφαίο της παίκτη τον Ζίζιτς η Εφές επικράτησε εκτός έδρας της Σάμσουνσπορ με σκορ 93-73.

Οι παίκτες του Τσαν κυριάρχησαν στον αγώνα και ήταν καλύτεροι από τους αντιπάλους τους στις 3 από τις 4 περιόδους του αγώνα, φτάνοντας τελικά στη νίκη με 5 παίκτες τους να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο Ζίζιτς τελείωσε την αναμέτρηση με 22 πόντους, ο Ουίλις πρόσθεσε 16, οι Τόμπσον και Τουνκά από 12, ενώ 10 έβαλε ο Γκαζί.

Η Εφές είδε τους γηπεδούχους να κλείνουν την πρώτη περίοδο διαφορά 4 πόντων (27-23) όμως έπειτα πήρε τα ηνία και τελικά έκξαμψε την αντίσταση της Σάμσουνσπορ.

Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 35-43 με τους φιλοξενούμενος να τρέχουν επί μέρου σκορ 23-8 στη 2η περίοδο, ενώ στην 3η περίοδο η Εφές είχε διαφορά 15 πόντων (51-66).

Το τελικό 73-93 διαμορφώθηκε εύκολα, με την Εφές να παίρνει νίκη πριν υποδεχθεί τη Ζάλγκιρις για την 7η αγωνιστική της Euroleague.