Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για τη Φενέρμπαχτσε, νικηφόρο πέρασμα από το Βερολίνο

Γουέιντ Μπάλντγουϊν - Φωτ. IMAGO

Imago

Παναγιώτης Ραμαντάνης 22:44 - 17.10.2024 / Ανανεώθηκε: 22:44 - 17.10.2024

Η Φενέρμπαχτσε φιλοξενήθηκε από την Άλμπα Βερολίνου για την 4η αγωνιστική της Euroleague και κατάφερε να πάρει την εκτός έδρας νίκη με 78-71.

Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για τη Φενέρμπαχτσε. Η ομάδα του Σάρας Γιασικεβίτσιους λίγα 24ωρα μετά την εντός έδρας ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα, πήρε την εκτός έδρας νίκη στην έδρα της Άλμπα Βερολίνου με 78-71 για την 4η αγωνιστική της Euroleague. Μία νίκη που «στέλνει» την τουρκική ομάδα στο 3-1.

Κορυφαίοι για τους φιλοξενούμενους οι Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις (14 πόντοι, 5 ριμπάουντ), Γουέιντ Μπάλντογουϊν (13 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και Νικολό Μέλι (12 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Ουέτζελ με τρίποντο στο 08:21 πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα, ενώ ο Μπάλντγουϊν είχε μειώσει με βολή. Στο 06:02 μετά από δίποντο του Χέρμανσον, η Άλμπα είχε προβάδισμα 7 πόντων (8-1) έχοντας ξεκινήσει δυνατά. Μάλιστα η ομάδα του Βερολίνου είχε το προβάδισμα 16-15 με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Γουίλιαμς με δίποντο στο 09:46 είχε σκοράρει το πρώτο καλάθι της δεύτερης περιόδου για το 18-15, ενώ ο Ταρίκ Μπιμπέροβιτς με τρίποντο είχε απαντήσει. Στο 07:28 η Φενέρμπαχτσε με τρίποντο του Πιερ, είχε πάρει για πρώτη φορά το προβάδισμα στην αναμέτρηση (21-20).

Αυτό το προβάδισμα το διαχειρίστηκε σωστά στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Σάρας Γιασικεβίτσιους. Μάλιστα, κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 38-31, χάρις σε τρίποντο του Χέιζ-Ντέιβις στο φινάλε της περιόδου.

Με τρίποντο του Χέιζ-Ντέιβις και δίποντο του Μπάλντογουϊν, η Φενέρ στο 08:06 είχε πάει τη διαφορά στους 12 (43-31). Το πρώτο καλάθι της Άλμπα στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν στο 07:30 με τον Σνάιντερ, ο οποίος είχε μειώσει σε 34-43. Οι Τούρκοι είχαν τον έλεγχο και με τη λήξη της περιόδου, ήταν μπροστά στο σκορ με 58-37 (+11).

Ο Σπανιόλο με δύο βολές είχε πετύχει τους πρώτους πόντους του τέταρτου δεκαλέπτου. Ο Μέλι είχε απαντήσει με τρίποντο για το 61-49 στο 07:27. Η Άλμπα δεν έδειχνε διατεθειμένη να τα παρατήσει και στο 04:13, είχε μειώσει στους έξι πόντους (58-64). Παρά τη φιλότιμη προσπάθεια της γερμανικής ομάδας, η Φενέρμπαχτσε πήρε τη νίκη με 78-71.

Κρίνοντας από τον χρόνο που πέρασαν στο παρκέ οι παίκτες που ξεχώρισαν στον αγώνα, το βραβείο του MVP το παίρνει ο Νικολό Μέλι, ο οποίος σε 20 λεπτά, είχε 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η Φενέρμπαχτσε εκμεταλλεύτηκε τα «μεγάλα» σουτ που έβαλε από τα 6.75 μέτρα. Η τουρκική ομάδα είχε 13/30 τρίποντα, ποσοστό δηλαδή 43%.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Μπες ΕΔΩ και βρες όλα τα video της EuroLeague!

Η Φενέρμπαχτσε για την 5η αγωνιστική της Euroleague, υποδέχεται τον Παναθηναϊκό Aktor (25/10, 20:45), ενώ η Άλμπα Βερολίνου ταξιδεύει στην Ισπανία, όπου θα παίξει με την Μπασκόνια (24/10, 21:30).