Ο Ερυθρός Αστέρας του Σφαιρόπουλου «στραγγάλισε» την Έφες!

Νεμάνια Νέντοβιτς

© Photo by Srdjan Stevanovic/Euroleague Basketball via Getty Images

Aχιλλέας Μαυροδόντης 23:01 - 01.12.2023 / Ανανεώθηκε: 11:36 - 14.08.2024

Ο Ερυθρός Αστέρας έκανε μυθικό δεύτερο ημίχρονο απέναντι στην Έφες, γύρισε το παιχνίδι και πήρε μια σπουδαία νίκη με 97-83. Στο 4-7 πλέον η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, στο 5-6 οι Τούρκοι

Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν εντυπωσιακός στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στην Έφες, με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να παίρνει μια σπουδαία νίκη με 97-83.

Οι Ερυθρόλευκοι ήταν πίσω στο ημίχρονο ακόμα και με 9 πόντους, όμως με τον Νέντοβιτς να έχει πάρει φωτιά στο τρίτο δεκάλεπτο (13 πόντοι σε αυτή την περίοδο) οι Σέρβοι έκαναν την ανατροπή και έφτασαν εν τέλει σε μια σπουδαία νίκη, η οποία τους ανεβάζει σημαντικά στην βαθμολογία.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα ο Ερυθρός Αστέρας φιγουράρει στο 4-7, την ώρα που η Έφες υποχώρησε στο 5-6.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε τρομερό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να πάνε ψηλά το σκορ (22-21), όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο η Έδες έκανε ό,τι ήθελε!

Λάρκιν και Κλάιμπερν βρήκαν ρυθμό και οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν, καθώς η περιφέρεια της Έφες πετούσε φωτιές! Στο 19’ το σκορ έγινε 40-49, με την ομάδα του Ερυθρού Αστέρα να ξεκινάει σε εκείνο το σημείο την αντεπίθεσή της!

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε πάντως με την Αναντολού Εφές στο +6 (43-49), όμως ο Ερυθρός Αστέρας είχε απάντηση που άκουγε στο όνομα Νεμάνια Νέντοβιτς!

Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού έκανε σπουδαία δουλειά και ο Ερυθρός Αστέρας πέρασε μπροστά με +7 (68-61 στο 26'), με το δεκάλεπτο να κλείνει εν τέλει στο 72-70.

Σέιν Λάρκιν και τον Ουίλ Κλάιμπερν δεν έβαζαν… γκολ, γεγονός που επέτρεψε στους γηπεδούχους να διευρύνουν κι άλλο το προβάδισμά τους, στη διάρκεια της τέταρτης περιόδου (84-75 στο 36'). Κάπου εκεί τα πάντα τελείωσαν, με τον Ερυθρό Αστέρα να καθαρίζει το ματς και να παίρνει τη νίκη με 97-83.

MVP:

Ο Ερυθρός Αστέρας είχε σε τρομερή κατάσταση τον Γιάγκο Ντος Σάντος με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ, όμως δεν ξεχώρισε μόνο αυτός. Ο Νεμάνια Νέντοβιτς είχε 13 πόντους στην τέταρτη περίοδο και συνολικά τελείωσε το ματς με 23, ενώ ο Λούκα Μίτροβιτς ήταν εκείνος που κρατούσε τους Σέρβους στο πρώτο ημίχρονο, με τον σέντερ των Ερυθρόλευκων να τελειώνει το ματς με 19 πόντους.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν κομβικό για την αναμέτρηση. Οι Ερυθρόλευκοι σκόραραν 54 πόντους, με τους Τούρκους να σκοράρουν μόλις 34.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πατέρνικο, Κορτές, Μπαένα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 43-49, 72-70, 97-83

Δείτε την στατιστική της αναμέτρησης μέσα από την βάση δεδομένων του Sportal

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σφαιρόπουλος): Λαζάρεβιτς 2, Τεόντοσιτς 9 (2/6 τρίποντα), Νταβίντοβατς 2, Μίτροβιτς 19 (9/13 δίποντα, 1/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Λάζιτς, Νέιπιερ 7 (1/4 τρίποντα), Τόμπι 5, Μπόλομποϊ 13 (5 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 23 (3/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 5/5 βολές), Γκεντράιτις 2, Ντος Σάντος 15 (3/4 τρίποντα, 5 ασίστ).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Τσαν): Λάρκιν 21 (3/9 τρίποντα, 5 ασίστ), Μπομπουά 13 (3/8 τρίποντα), Κλάιμπερν 17 (1), Τόμπσον 9 (0/4 τρίποντα), Χόλατζ, Οσμανί, Ντομ 10 (2), Γιλμάζ 6 (2), Τζόουνς 7 (10 ριμπάουντ, 4 λάθη, 2 μπλοκ).