Ήττα και τώρα τελικός παραμονής για την Εθνική Κορασίδων

Aχιλλέας Μαυροδόντης 23:41 - 16.08.2023 / Ανανεώθηκε: 14:12 - 14.08.2024

Η Εθνική Κορασίδων δεν τα κατάφερε ούτε απέναντι στην Λετονία, ηττήθηκε με 62-51 και θα παίξει την παραμονή της στο ματς κατάταξης για τις θέσεις 13-16 απέναντι στην Πορτογαλία.

Ακόμα μια ήττα για την Εθνική Κορασίδων, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να μην τα καταφέρνει απέναντι στη Λετονία.

Η Εθνική μας είχε ένα κακό διάστημα στο τέταρτο δεκάλεπτο και αυτό ήταν αρκετό για να χάσει την επαφή με το σκορ και κατ' επέκταση το ματς, με την Λετονία να παίρνει τη νίκη με 62-51.

Η Χωλοπούλου με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν η κορυφαία της Εθνικής μας, ενώ από 10 πρόσθεσαν οι Σταθοπούλου και Σύρπα.

Επόμενο ματς για την Εθνική μας αυτό απέναντι στην Πορτογαλία (18/8, 16.30), το οποίο θα κρίνει και την παραμονή της στην Α’ Κατηγορία.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Η Ελλάδα είχε την υπεροχή από τα πρώτα λεπτά του αγώνα (4-7, 5’40’’), φτάνοντας ως το +5 (9-14) της πρώτης περιόδου από τα χέρια της Καρρά. Η Χωλοπούλου έγραψε το 12-16 (11’) με τη Λετονία να κάνει μια μικρή αντεπίθεση για να γράψει το 20-20 (15’25’’). Τα επόμενα λεπτά οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν άστοχες, δεν απέφυγαν το λάθος με την Σταθοπούλου με «γκολ φάουλ» να οδηγεί στο 20-23.

Οι Λετονές κατάφεραν να προσπεράσουν προς στιγμήν στην Τρίτη περίοδο ((24-23, 21’), αλλά η Λιανούδη απάντησε άμεσα και οι Σταθοπούλου – Χωλοπούλου οδήγησαν και στο 24-29 (22’30’’).

Εθνική Ελλάδα, Κορασίδες Basket.gr

To 29-33 (24’30’’) της Σύρπα έγινε 35-33 (26’50’’) με τις Καζάκη – Χωλοπούλου να φέρνουν ξανά τον αγώνα στα ίσια (38-38, 29′) και την τελευταία να δίνει ξανά το προβάδισμα στην ελληνική ομάδα (38-40, 29’40”). Η Λετονία έδειχνε να έχει βρει ρυθμό, για να φτάσει ως το 54-40 (33′). Το σερί της διέκοψε η Χωλοπούλου (54-42, 33’30”) με τις Σταθοπούλου – Γιάνταη να μειώνουν ακόμη περισσότερο (54-47, 35′), αλλά η Λετονία ήταν αυτή που πήρε τελικά τη νίκη και εξασφάλισε την παραμονή της στην Α’ Κατηγορία με το τελικό 62-51.

Διαιτητές: Τόμιτς (Κροατία), Βούιτσιτς (Μαυροβούνιο), Ντορλ (Ιταλία)

Δεκάλεπτα: 9-14, 22-23, 42-40, 62-51

Ελλάδα (Γκουζίνη): Χωλοπούλου 16 (11ρ.), Καρρά 3 (1), Καζάκη 2, Λιανούδη 6, Σταθοπούλου 10, Ανδρέου, Μπαλτζή, Γιάνταη, Παπαγιαννάκη, Σύρπα 10