Η Εθνική Νεανίδων προκρίθηκε στους «8» του EuroBasket U18 κόντρα στην Ιρλανδία

© ΕΟΚ

Sportal newsroom 15:33 - 07.08.2024 / Ανανεώθηκε: 15:33 - 07.08.2024

H Εθνική Νεανίδων πραγματοποίησε ισοπεδωτική εμφάνιση κόντρα στην Ιρλανδία (62-45) και προκρίθηκε στα προημιτελικά του EuroBasket U18 Β' κατηγορίας, ενώ παράλληλα έκανε ένα βήμα για την επιστροφή στην κορυφαία κατηγορία της διοργάνωσης.

Η Ελλάδα διεκδίκησε στην αναμέτρηση της με την Ιρλανδία στο Olimpia Hall στο Πλοϊέστι, τη νίκη και το κατάφερε με 62-45 και έτσι έκανε δικιά της την δεύτερη θέση στον Α’ όμιλο, αλλά και το εισιτήριο για τους προημιτελικούς του EuroBasket U18 Β' κατηγορίας.

Καθοριστικό ρόλο στη νίκη της ελληνικής ομάδας έπαιξε η απόδοσή της στην άμυνα στη δεύτερη περίοδο, όπου έχοντας ισορροπήσει προηγουμένως τον αγώνα και καλύψει τη διαφορά των 9 πόντων με την οποία ήταν πίσω στο σκορ (13-4, 6΄) ισοφαρίζοντας σε 14-14, στο 11′ “γύρισε” το παιχνίδι υπέρ της και πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα (14-19).

Ο... βιονικός Τόμας Ουόκαπ είναι ο «στρατιώτης» που όλοι θα ήθελαν να έχουν!
EUROLEAGUE

14:54 - 07.08.2024

Δύο εξαντλητικές σεζόν με τον Ολυμπιακό σε EuroLeague και Basket League, υποχρεώσεις με την Εθνική ομάδα, συνολικά 188 παιχνίδια κι όμως ο Τόμας Ουόκαπ έχει απουσιάσει μόνο σε τρία. Αυτό τα λέει όλα...

Από ‘κείνο και σημείο και έπειτα η Εθνική Νεανίδων δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλό της να την “απειλήσει”, και με όπλο την άμυνα αλλά και το επιμέρους σκορ 3-10 που έκανε στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, ξέφυγε ακόμα περισσότερο (17-29, 14΄) βάζοντας ουσιαστικά τα θεμέλια για τη νίκη.

Στο 27΄ η Ελλάδα προηγήθηκε με 18 πόντους (30-48), με τη διαφορά να παραμένει σε διψήφιο αριθμό και στην τελευταία περίοδο (40-59, 36΄), οδηγώντας το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα στη νίκη-πρόκριση στην «8άδα» του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Η Εθνική ομάδα, στον πρώτο αγώνα της φάσης των νοκ άουτ, που θα πραγματοποιηθεί αύριο, θα αντιμετωπίσει την πρώτη του Β’ ομίλου, οι αγώνες του οποίου θα ολοκληρωθούν το βράδυ.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 23-36, 34-48. 45-62

Ελλάδα (Γκουζίνη): Στολίγκα 19 (5), Παρασκευοπούλου 2, Χατήρα 13 (3), Γιαπιτζόγλου 5 (1), Φελούρη, Σιουμουρέκη, Ζιάκα 2, Λιανούδη 4, Χωλοπούλου 6 (1), Σύρπα 11.

14:56 - 30.07.2024

📲 Το νέο mobile app του Sportal είναι εδώ!

To νέο app του Sportal είναι εδώ! Με όλα τα τελευταία νέα, πλήρες ρεπορτάζ, αναλύσεις και αφιερώματα για τα σημαντικά αθλητικά γεγονότα. Video highlights, αθλητικές εκπομπές, Live Blogs, στατιστικά και βαθμολογίες για όλους τους αγώνες. Όλα αυτά από την κορυφαία ομάδα του Sportal.gr. Κατέβασε την εφαρμογή στο κινητό σου για να έχεις όλη την αθλητική δράση στα χέρια σου 🤳🏻!