Το απόγευμα της Παρασκευής (16/08) ο μεγάλος ημιτελικός της Εθνικής Παίδων κόντρα στην Ισπανία

Sportal newsroom 09:37 - 15.08.2024 / Ανανεώθηκε: 01:42 - 16.08.2024

Η Εθνική Παίδων έχει κλείσει θέση για τα ημιτελικά του Eurobasket U16, όπου και θα αντιμετωπίσει την Ισπανία την Παρασκευή (16/08) στις 18:30.

Στον πρώτο προημιτελικό της ημέρας η Ισπανία κέρδισε την Ιταλία με 76-69 και προκρίθηκε στους «4» της διοργάνωσης. Έχοντας πολύ καλή εμφάνιση σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Προηγήθηκε στο ημίχρονο με 43-28 και είχε κορυφαίους τους Βιγκέρ (15 π., 10ριμπ., ασίστ), Ζουρίτα (14π.), ενώ από την «σκουάντρα ατζούρι» ξεχώρισε ο Λίβινγκστον με 16 πόντους και 6 ασίστ.

Την ίδια ώρα για τις θέσεις 9-16 η Σλοβενία επικράτησε με 65-84 της Βουλγαρίας έχοντας από νωρίς το προβάδισμα στον αγώνα. Προηγήθηκε με 33-43 στο ημίχρονο και μπόρεσε να διατηρήσει αυτή την υπεροχή μέχρι τέλους. Έτσι προκρίθηκε για να διεκδικήσει μια θέση απ’ την 9η ως τη 12η, ενώ η Βουλγαρία θα προσπαθήσει να αποφύγει τις τελευταίες θέσεις που οδηγούν στον «υποβιβασμό» στη Β’ Κατηγορία του θεσμού.

Το δεύτερο «εισιτήριο» για τους «4» της διοργάνωσης πήρε η Γαλλία που μετά το 22-37 του πρώτου ημιχρόνου κόντρα στη Λετονία συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και κέρδισε εύκολα με 41-66. Οι «τρικολόρ» στηρίχθηκαν στην καλή τους άμυνα και στην ομαδικότητα και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με σχετική ευκολία, έχοντας κορυφαίο τον Κάμερον Ουιντό, που είχε 22 πόντους και 10 ριμπάουντ σε 20 λεπτά συμμετοχής.

Για τις θέσεις 9-16 η Γερμανία, στο ΚΓ Πανεπιστημίου Κρήτης, επικράτησε της Κροατίας με 63-61 και θα παίξει για τις θέσεις 9-12 την Παρασκευή. Οι Γερμανοί προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 30-20 και παρά τις προσπάθειες των Κροατών, που πέρασαν και μπροστά στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο, κράτησαν τη νίκη με συναρπαστικό «φινάλε». Δείτε ΕΔΩ το πλήρες στατιστικό της αναμέτρησης.

Η Εθνική Ελλάδας ήταν η τρίτη, χρονικά, ομάδα που εξασφάλισε την παρουσία της στους «4» του θεσμού, επικρατώντας με 65-75 της Τουρκίας, μετά από συναρπαστικό αγώνα στο ΚΓ της Νέας Αλικαρνασσού. Οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 37-34 στο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο μέρος με καθοριστικές άμυνες των Ελλήνων και καλάθια στην επίθεση από τους Τσώνη (17 πόντοι, τους 13 στο 4ο δεκάλεπτο με 3/3 τρίποντα) και Χατζηλάμπρου (18π.) επήλθε η ανατροπή και η νίκη πήγε στην Ελληνική πλευρά, που θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό την Ισπανία.

Στο κλειστό του Πανεπιστημίου Κρήτης, την ίδια ώρα και για τις θέσεις 9-16, η Λιθουανία κέρδισε εύκολα με 98-74 την Πολωνία, μετά από πειστική εμφάνιση επί 40 λεπτά. Οι Λιθουανοί προηγήθηκαν με 52-31 στο ημίχρονο, δείχνοντας τις διαθέσεις τους και πήραν άνετα τη νίκη για να διεκδικήσουν μια όσο το δυνατόν καλύτερη θέση ανάμεσα στην 9η και στη 12η.

Την τετράδα του φετινού Eurobasket U16 2024 συμπλήρωσε η Σερβία που κατέβαλλε την αντίσταση του Ισραήλ με 65-56. Οι Ισραηλινοί πάλεψαν, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο (31-31), αλλά στο δεύτερο δεν είχαν δυνάμεις και οι «Πλάβι» πήραν τη νίκη – πρόκριση που θα τους φέρει αντιμέτωπους στον δεύτερο ημιτελικό της διοργάνωσης, με τη Γαλλία.

Στον τελευταίο, χρονικά, αγώνα, για τις θέσεις κατάταξης 9-16, η Φινλανδία επικράτησε της Γεωργίας στην παράταση με 78-75 (68-68 στο 40λεπτο) και θα παίξει την Παρασκευή για μια θέση στο 9-12. Προηγήθηκε στο ημίχρονο με 35-32 και κατάφερε, παρά την αμφίρροπη «μάχη» ως το τέλος, να «λυγίσει» στο έξτρα πεντάλεπτο, την ισχυρή αντίσταση των Γεωργιανών, που θα παίξουν για τις θέσεις 13-16.

Ημιτελική Φάση (16/8)

18:30 Ισπανία-Ελλάδα (ΚΓ Ν.Αλικαρνασσού)

21:00 Γαλλία-Σερβία (ΚΓ Ν.Αλικαρνασσού)

14:56 - 30.07.2024

📲 Το νέο mobile app του Sportal είναι εδώ!

To νέο app του Sportal είναι εδώ! Με όλα τα τελευταία νέα, πλήρες ρεπορτάζ, αναλύσεις και αφιερώματα για τα σημαντικά αθλητικά γεγονότα. Video highlights, αθλητικές εκπομπές, Live Blogs, στατιστικά και βαθμολογίες για όλους τους αγώνες. Όλα αυτά από την κορυφαία ομάδα του Sportal.gr. Κατέβασε την εφαρμογή στο κινητό σου για να έχεις όλη την αθλητική δράση στα χέρια σου 🤳🏻!