«Καθάρισε» την Τουρκία και θα παίξει με την Ιταλία για την 9η θέση η Εθνική Εφήβων

Χρήστος Τσάλτας 17:13 - 03.08.2024 / Ανανεώθηκε: 17:19 - 03.08.2024

Η Εθνική Εφήβων έφερε στα μέτρα της την αναμέτρηση με την Τουρκία και με μπροστάρη τον Παγώνη κατάφερε να φτάσει στη νίκη (81-61), που της δίνει τη δυνατότητα να παλέψει για την 9η θέση του EuroBasket U18 κόντρα στην Ιταλία.

Μετά την ήττα από το Βέλγιο στη φάση των 16 του EuroBasket U18 η Εθνική Εφήβων έδειξε... αντίδραση. Μετά τη νίκη κόντρα στην Φινλανδία, στον πρώτο αγώνα κατάταξης, που επί της ουσίας απέφυγε τις περιπέτειες, η ομάδα του Ιωσήφ Νικολαϊδη αντιμετώπισε την Τουρκία, στον αγώνα με φόντο τη «μάχη» για την 9η θέση.

Η «γαλανόλευκη» έπειτα από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο (35-35) πάτησε γκάζι και με την άμυνά της να είναι σημείο αναφοράς έφτασε στη νίκη και θα αντιμετωπίσει την Ιταλία, που επικράτησε νωρίτερα της Λετονίας με 67-59, διεκδικώντας έτσι την ένατη θέση της τελικής κατάταξης.

Σημείο-κλειδί του αγώνα ήταν η τρίτη περίοδος. Μέσα από την άμυνα η Εθνική και με τον Παγώνη να είναι σημείο αναφοράς στην επίθεση έφερε στα μέτρα της το παιχνίδι, μετατρέποντας το 35-35 σε 59-46, βάζοντας έτσι βάσεις για τη νίκη στο παιχνίδι κατάταξης στο Τάμπερε.

O Παναγιώτης Παγώνης με 19 πόντους και 5 ριμπάουντ ήταν το πρώτο βιολί της Εθνικής στην αναμέτρηση, με τον Λευτέρη Λιοτόπουλο να ακολουθεί με 13 πόντους και 5/12 σουτ, ενώ 11 πόντους αι 5 ριμπάουντ είχε ο Ανδρέας Πατρίκης στην αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 35-35, 59-46, 81-61.

Ελλάδα (Νικολαϊδης): Βλάσσης, Πρέκας, Ροζακέας 4, Σπαρτάλης 8, Αμπόσι 9 (1), Αβδάλας 10 (1), Κομνιανίδης 5 (1), Πατρίκης 11, Αλεξάκης, Λιοτόπουλος 13 (2), Χαντζής 2, Παγώνης 19 (3)