Μπλακ-άουτ και εκτός οκτάδας στο Eurobasket U18 η Εθνική Εφήβων

Χρήστος Τσάλτας 22:54 - 31.07.2024 / Ανανεώθηκε: 23:11 - 31.07.2024

Η Εθνική Εφήβων είχε τον έλεγχο για τρία δεκάλεπτα κόντρα στο Βέλγιο, όμως με μπλακ άουτ στην τέταρτη περίοδο και μεγάλα σουτ από Γκιλτάι και Βαντερστρέτεν ήρθε η ανατροπή και η ήττα (66-62). Με Φινλανδία για τις θέσεις 9-16.

Για τρία δεκάλεπτα η Εθνική είχε τον έλεγχο του αγώνα. Η ομάδα του Ιωσήφ Νικολαϊδη ήταν ανώτερη κόντρα στο Βέλγιο και με τον Λιοτόπουλο να δίνει τον τόνο είχε βάλει τις βάσεις για την πρόκριση στην οκτάδα, ελέγχοντας τον ρυθμό. Όλα αυτά όμως άλλαξαν στην τέταρτη περίοδο.

Η «γαλανόλευκη» μπλόκαρε πλήρως στην επίθεση και δεν βρήκε λύσεις, με αποτέλεσμα οι Βέλγοι να ροκανισουν τη διαφορά και να ξαναμπούν για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης. Στο τελευταίο λεπτό μάλιστα ο Γκιλτάι από κοντά έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ (61-59, 39'), ενώ ο Βαντερστράτεν με μεγάλο σουτ έφερε τους Βέλγους στο +4 (64-60, 32'' για το τέλος) κλείδωσε τη νίκη της ομάδας του, με την Εθνική να γνωρίζει την ήττα και πλέον να αντιμετωπίζει το Βέλγιο, για τις θέσεις 9-16.

Η πίεση του Βελγίου από την πρώτη πάσα έφερε αποτέλεσμα, όμως και τα λάθη της ελληνικής ομάδας. Ο συνδυασμός οδήγησε στη μείωση της διαφοράς (19-22, 13’) με το σκηνικό να επαναλαμβάνεται και το 21-28 (16’50’’) με συνεχόμενους πόντους του Σπαρτάλη να γίνεται 24-28 (17’20’’). Παγώνης και Λιοτόπουλος υπέγραψαν το 28-35 του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο έκλεισε με τον Πατρίκη να δέχεται ένα χτύπημα στο κεφάλι σε διεκδίκηση της μπάλας. Ήδη με προστατευτικό στο μέτωπο έπαιζε ο Ροζακέας, ο οποίος είχε… ενθύμιο από τον αγώνα με τη Δανία τρία ράμματα.

Ο Λιοτόπουλος έδωσε και πάλι διψήφια τιμή στη διαφορά (30-40, 21’15’’), Παγώνης πήρε τη σκυτάλη, ο Πατρίκης ακολούθησε για να κλείσει ο κύκλος με τον Έλληνα γκαρντ που έγραψε το +13 (36-49, 24’30’’). Οι Βέλγοι συνέχισαν να κυνηγούν και να πλησιάζουν σε κάθε ευκαιρία (41-49 στο 25’30’’, 46-52 στο 29’30”) με τον Αβδάλα να γράφει με εντυπωσιακό τρόπο το 46-54 της τρίτης περιόδου.

Το Βέλγιο πλησίασε όμως ακόμη περισσότερο στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δωδεκαλέπτου (52-54, 33’10”) και συνέχισε στον ίδιο ρυθμό για να πάρει και το προβάδισμα για πρώτη φορά μετά το πρώτο λεπτό (57-55, 34’20”). Πατρίκης και Βλάσσης έφεραν και πάλι το παιχνίδι στα ίσια (59-59, 37’10”). Το Βέλγιο πήρε τρία επιθετικά ριμπάουντ σε μία φάση για να πάρει ξανά το προβάδισμα (61-59, 38’10”). Ο Αβδάλας πήγε στη γραμμή για το 61-60 με 53” στο ρολόι, αλλά το τρίποντο του Βαντερστράτεν με 32” να απομένουν έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στο Βέλγιο. Στα 7” ο Ροζακέας έγραψε το 64-63, ο Εφονό όμως ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή, έγραψε το 66-62 και έδωσε την νίκη και την πρόκριση στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 28-35, 46-54, 66-62.

Ελλάδα (Νικολαϊδης): Βλάσσης 2, Ροζακέας 8 (1), Σπαρτάλης 6, Αμπόσι, Αβδάλας 9 (1), Κομνιανίδης, Πατρίκης 13, Αλεξάκης, Λιοτόπουλος 14 (1), Χαντζής, Παγώνης 10 (2)